Tlačové správy

S príchodom jesene, keď sa z hôr ozýva ručanie jeleňov-kráľov našich lesov, prichádza čas stretnutia poľovníkov, aby si spolu s príbuznými, priateľmi a milovníkmi prírody uctili pamiatku Sv. Huberta. Preto areál skanzenu patril uplynulú nedeľu 19. 9. 2021 poľovníkom. V rámci podujatia s názvom Poľovnícka nedeľa, ktoré pripravilo Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Poľovníckym združením Starý diel – Vychylovka, okrem ukážky poľovníckych tradícií nechýbali ani ukážky sovičiek či rôzne aktivity pre malých i veľkých.

Medzi významné akvizície Kysuckého múzea patria výtvarné diela. Výnimkou nie je ani olejomaľba na plátne od žilinského rodáka Viktora Krupca (01. 11. 1884 Žilina – 03. 10. 1965 Bratislava) s názvom Židovský obchodník Weichhertz. Obraz s mierami 805 mm výška x 603 mm dĺžka, získala do zbierok kúpou historička Mgr. Andrea Paráčová v roku 2007. Kysucké múzeum tak patrí k špičkovým pamäťovým inštitúciám, ktoré vo svojich fondoch uchovávajú i dielo nedoceneného autora.

Kultúrne podujatie Deň múzeí v prírode – Deň dreva, ktoré sa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke uskutočnilo 12. 9. 2021, upozornilo na to, že drevo je krásny, na dotyk príjemný, hodnotný, ekologický a obnoviteľný prírodný materiál, ktorý je už od nepamäti súčasťou ľudskej civilizácie.

Slávnostná svätá omša, krojovaný sprievod s  obetnými darmi naprieč skanzenom, voňavý chlieb a dobrá nálada všetkých zúčastnených – tak by sa dali charakterizovať tohtoročné dožinky v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

Začína 13. ročník národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorý potrvá od 16. do 22. septembra 2021. Jednotlivci alebo skupiny dobrovoľníkov sa môžu zúčastniť ľubovoľnej vybranej aktivity v prospech ľudí a organizácií, medzi ktoré patrí aj Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja.

O kultúru v expozíciách Kysuckého múzea nebude núdza. Jeseň je tradične nabitá podujatiami a inak to nebude ani tento rok, pretože pripravované podujatia a výstavy potešia milovníkov histórie, tradícií i prírody.


September prinesie v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke tradičné Dožinky – Od zrnka k chlebu s bohatým sprievodným programom. V nedeľu 5.9.2021. môžete prísť ochutnať rôzne druhy chlebíkov a hlasovať za ten, ktorý vám bude najviac chutiť, potešiť sa kultúrnym programom alebo sa prísť osobne pozrieť, ako sa mlátilo obilie, plietol dožinkový veniec či kvasil chlebík. Nemáte doma kvások? Príďte a zaručene si ho od nás domov vo fľaštičke odnesiete. O týždeň neskôr 12.9.2021 čaká na návštevníkov jedinečné podujatie Deň múzeí v prírode - Deň dreva, ktoré poukáže na mnohoraké využitie tohto materiálu v každodennom živote našich predkov. Nebudú chýbať remeselníci, hudba ani tradičná ľudová strava. K jeseni neodmysliteľne patrí aj poľovníctvo, preto si nedeľu 19.9.2021 môžete spríjemniť prezentačným podujatím poľovníkov z Bystrickej doliny. Poľovnícka nedeľa, to je vhodná príležitosť - zdroj poučenia i zábavy pre všetkých milovníkov kultúry, prírody i poľovníctva a poľovníckych špecialít. Na záver mesiaca sme naplánovali podujatie Dary zeme, ktoré sa uskutoční 26. 9.2021. Pôjde o výstavu ovocia a zeleniny a toho, čo sa počas roka v záhradkách urodilo.

 

Kysucké múzeum takisto ponúka zaujímavé tipy na príjemne strávený voľný čas. Vrelo odporúčame výstavu Hlávka do krásy odetá, ktorá návštevníkov prevedie rôznymi druhmi čepcov, šatiek, skosiek a podvik zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Ak si chcete zaspomínať na detstvo máme v ponuke výstavu kaleidoskopov z najväčšej zbierky v SR a interaktívnu výstavu vedeckých hračiek, hier, hlavolamov a jednoduchých neškolských fyzikálnych experimentov pre malých i veľkých. Samozrejme môžete navštíviť aj Prírodu Kysúc a život v nej, ktorá ponúka jeden zo spôsobov, ako predstaviť a priblížiť les, ochranu prírody, lesnú zver a zabraňovanie poškodzovania lesov. Zároveň dokumentuje, akým spôsobom sa dá pričiniť k zveľadeniu a ochrane lesov a prírody. Všetky výstavy sú verejnosti sprístupnené do konca októbra 2021.


Pri návšteve Kysúc neobíďte ani Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, kde aj počas septembra bude tešiť oči návštevníkov Kysucká odysea. Prostredníctvom ktorej môžete nahliadnuť do rozličných dôležitých etáp kysuckej histórie – vidieť pravekých ľudí, vytyčovanie chotárnych hraníc v stredoveku, Juraja Turzu s manželkou Alžbetou Czoborovou, pastiera z čias valašskej kolonizácie či vojakov pripravujúcich sa na bitku pri Budatíne na konci roka 1848. Najväčším lákadlom expozície je však bezpochyby verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Okrem stálej expozície ponúka múzeum vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili...


Aj Kaštieľ Radoľa, jedna z mála renesančných pamiatok a jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach okrem pútavých premenných výstavy poskytne stretnutie s históriou. Svet dávnych predkov poukáže na najstaršie stopy človeka v regióne, spoznáte dejiny Kysuckého Nového Mesta aj interiér meštianskych domácností. Kto ešte nestihol geologicko - umeleckú výstavu, ktorú sme pripravili v spolupráci s geológom a VŠ pedagógom Ing. M. Durajom PhD. , má ešte šancu. Pretože Český granát - od ťažby po secesný šperk predlžujeme do októbra. Pripravujeme aj výstavu diel výtvarníka Stanislava Lúhového, pôjde o výber z tvorby a pre verejnosť bude sprístupnená od 8. 9. 2021 do 30.11. 2021. Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na výstavu, ktorú chystáme v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV a Považským múzeum v Žiline. Sprístupnená bude od 12.9.2021 do 9.1. 2022 a každý kto ju navštívi sa oboznámi so spôsob života vidieckeho obyvateľstva na severozápadnom Slovensku v období stredoveku. Výstava Stredoveká dediny prezentuje hmotnú kultúru stredovekej dediny a nálezy z archeologických výskumov.

Na záver podotýkame, že v súčasnosti sa, vzhľadom na vývoj pandémie, môžu meniť pravidlá pre pobyt viacerých osôb v interiéroch a exteriéroch, preto prosíme návštevníkov, aby sledovali jednak nariadenia príslušných autorít ako aj našu webstránku. Spomínané podujatie a aktivity môžu byť obmedzené alebo zrušené podľa vývoja pandémie.


Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum

Posledná augustová nedeľa 29.8.2021 sa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke niesla vo veľkom hasičskom štýle. Keďže dobrovoľné hasičské zbory patria medzi najstaršie záujmové organizácie v SR a majú zastúpenie takmer v každej obci, Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s dobrovoľnými hasičskými zbormi z okrsku č. 3, pripravili pre deti a všetkých návštevníkov deň plný zábavy a prekvapení.


Už od rána si návštevníci mohli pozrieť výstavu hasičskej techniky pozostávajúcu z exponátov hasičských zborov z celej Bystrickej doliny. Tradícia výroby požiarnych automobilov u nás siaha až na začiatok 20. storočia a kopíruje slávne, inokedy len priemerné obdobia výroby automobilov. Po celé toto storočie výrobcovia ponúkali požiarnu techniku na dobrej technickej i taktickej úrovni. Preto mohli návštevníci v skanzene okrem súčasných hasičských vozidiel obdivovať aj požiarny automobil z povojnovej Československej hromadnej produkcie PRAGA RN 1951. Hoci patrí už k veteránom, členovia DHZ Stará Bystrica ho držia stále vo výbornej forme a je schopné i výjazdu. Hasiči toto auto oceňovali najmä pre jeho malé rozmery, dobre sa ním manévrovalo pri požiaroch v lesnom masíve a úzkom teréne. Samozrejme tí, čo vydržali do večera ho mohli vidieť aj pri jazde naprieč skanzenom.

Počas celého dňa bola na pódiu pri Krčme z Korne pripravená prezentačná výstava hasičských uniforiem a odevov zásahovej činnosti. Okrem nej sa všetci milovníci modelov hasičských áut z 20. a 21. storočia mohli pristaviť aj pri zberateľskej zbierke pána Richarda Buchu zo Starej Bystrice. Zbieraniu týchto modelov v mierke 1:40 sa venuje už dlhší čas a vlastní okolo 130 Ks.

Nielen o výstavách bol tento deň, pretože pre deti boli pripravené aj rôzne aktivity. Hneď vedľa kaplnky si vyskúšali prekážkový beh, plazenie sa v hasičskom tuneli a veru nejedeno sa pri tom poriadne zapotilo. Zaujímavé bolo aj súťaženie pomocou ručných striekačiek tzv. džberoviek, kde si mohli deti vyskúšať svoju šikovnosť pri mierení na terč. Súčasťou podujatia boli ukážky prvej pomoci a súťaž medzi vybranými detskými družstvami DHZ z Bystrickej doliny. Súťažilo sa v troch kategóriách Chlapci, Dievčatá a Mix. Deti súťažili s nesmiernou chuťou, húževnatosťou a všetkým nám ukázali aký krásny je hasičský šport.

Kategória dievčatá:

1.miesto DHZ Vychylovka
2.miesto DHZ RadôstkaKategória Chlapci:

1. miesto DHZ Radôstka
2. miesto DHZ Vychylovka
3. miesto DHZ Nová Bystrica

 


Kategória Mix:

1. miesto DHZ Vychylovka
2. miesto DHZ Radôstka
3. miesto DHZ Nová BystricaKeďže išlo o poslednú prázdninovú nedeľu hasiči pripravili pre deti veľké prekvapenie v podobe ohňovej šou, ktorá sa opakovala každých tridsať minút. Ale najviac si deti užili penovú atrakciu, ktorá sa pre veľký úspech musela zopakovať. Na záver sa mohol každý zastaviť pri stánku s palacinkami, a tak dať sladkú bodku za prázdninami.


Touto cestou chceme poďakovanie všetkým členom zúčastnených DHZ z Bystrickej doliny, ktoré patria do okrsku č.3: DHZ VYCHYLOVKA, DHZ NOVÁ BYSTRICA, DHZ STARÁ BYSTRICA, DHZ RADÔSTKA, DHZ KLUBINA, DHZ ZBOROV NAD BYSTRICOU, DHZ DUNAJOV, DHZ KRÁSNO NAD KYSUCOU. Poďakovanie patrí aj Firesystems.r.o a všetkým tým, ktorí sa na uvedenom podujatí podieľali či už finančne alebo materiálne, pretože bez ich pomoci by sa nám nepodarilo zorganizovať toto krásne podujatie.

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

 

 

Každý folklórny festival je výpoveďou o našich predkoch, zhmotnenou v piesňach, tancoch, v ľudovom odeve, remeslách a v čriepkoch ich zvykov. Je neopakovateľným odtlačkom ducha ľudí regiónu.

Kysucké múzeum má vo svojich zbierkach zástavu z roku 1793, ktorú mestečku Kysucké Nové Mesto darovali Jozefa Suňogová (Szunyogh) so svojim manželom Antonom Čákim (Csáky).Zástava bola súčasťou archívu mestečka, potom bola vystavená v Pamätnej izbe v Kysuckom Novom Meste a odtiaľ sa s niektorými ďalšími predmetmi dostala do Kysuckého múzea (mestské knihy sa delimitovali do Štátneho archívu v Čadci).