V interiéroch vybraných objektov sú inštalované pôvodné zariadenia. Súčasťou expozície sú i pôvodné stavby - cholvarky - objekty sezónnych pastierskych obydlí, hojne využívané v minulosti. Políčka pri domoch prezentujú trojpoľný systém hospodárenia, ktorý bol zaužívaný na Kysuciach.

Pozvánky

2
8.10.2023

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke na nedeľu 8. októbra 2023 podujatie Regrúti, ktoré pripomenie odchod mládencov na vojnu.

1
1.10.2023

Tradične sa začiatkom októbra, pri príležitosti sviatku Panny Márie Ružencovej, koná v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke prezentačné podujatie obce Zborov nad Bystricou. Podobne ako po minulé roky Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s obecným a farským úradom zo Zborova nad Bystricou pripravili na nedeľu 1. októbra 2023 podujatie Zborovská nedeľa.

Program bude naozaj bohatý a návštevníci sa od 10.00 do 15.30 môžu tešiť na jedlá z kuchyne starých materí. Počas dňa sa budú pripravovať kapustniaky, kvačková polievka a koláč. Tradične nebude chýbať ani svätá omša, ktorá začne o 13.00 hod. pri kaplnke Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou. Bude ju celebrovať duchovný otec Peter Škor.

Následne sa môžu všetci o 14.15 hod. presunúť k amfiteátru pri Krčme z Korne na galaprogram „Drápanie peria“.

Páračky, nárečovo aj drápačky, sa kedysi robievali na kysuckých dedinách pravidelne. Bola to teda každoročne sa opakujúca príležitosť na spoločenský život mládeže i starších. S blížiacou sa zimou, ubúdala aj robota v záhradách či na poliach a tak sa ženy, dievky stretávali a drápali perie z husí a kačíc, ktoré cez leto ošklbali. Ako to teda vyzeralo a, že sa neraz aj poklebetilo o možnom či nemožnom, návštevníkom priblížia folkloristi zo Zborova nad Bystricou: FS Zborovanka, Zborovskí heligonkári a DFS Nezábudka.   
Okrem uvedeného programu sa návštevníci môžu tešiť na výstavu Hlávka do krásy odetá, Výstavu kysuckých výtvarníkov vo Vychylovke. V ponuke budú aj vyhliadkové jazdy vlakom do časti prvej úvrate a späť a jazdy drezinou na Oravu.

Všetkých srdečne pozývame!

 

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

3
24.9.2023

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva všetkých milovníkov kapusty a kapustových jedál v nedeľu 24. septembra 2023 do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke na podujatie Kapustová nedeľa.