Bývalá Kysucko-oravská lesná železnica (KOLŽ) vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej). Súčasťou inventára HLÚŽ sú historické parné a motorové rušne, vozne a pod. Kysucké múzeum je poverené komplexnou dokumentáciou lesných železníc na Slovensku. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.

Podujatia v skanzene Vychylovka

26.9.2021

Jeden z najdrahších, ale zároveň asi aj najkrajších koníčkov pre človeka, je záhradkárčenie. V septembri prišiel opäť čas na milú udalosť, ktorou je tradičná výstava ovocia, zeleniny a aranžmánov. Preto Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, už po jedenástykrát v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke pripravuje na nedeľu 26. septembra 2021 podujatie Dary zeme.

19.9.2021

„Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode.“ Tak znie odkaz legendy o svätom Hubertovi, ktorý si poľovníci v skanzene opäť aj tento rok pripomenú.
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja s Poľovníckym združením Starý diel - Vychylovka srdečne pozýva poľovnícku i nepoľovnícku verejnosť na podujatie Poľovnícka nedeľa, ktoré sa bude konať 19. septembra 2021 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

12.9.2021

Drevo pomáhalo ľuďom už od nepamäti. Ťažko si bez neho predstaviť materiálnu kultúru a život našich predkov. Z dreva bolo takmer všetko - od náradia, cez hudobné nástroje až po vnútorné zariadenia budov. Vlastne i samostatné domy boli výlučne len z dreva. Preto Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so spoločnosťou Drevostavby Straka s. r. o. pripravilo ďalší ročník podujatia Deň múzeí v prírode- Deň dreva, ktoré sa uskutoční 12. septembra 2021 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.