Bývalá Kysucko-oravská lesná železnica (KOLŽ) vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej). Súčasťou inventára HLÚŽ sú historické parné a motorové rušne, vozne a pod. Kysucké múzeum je poverené komplexnou dokumentáciou lesných železníc na Slovensku. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.

Podujatia v skanzene Vychylovka

08.08.2021

Ľanové vlákno bolo od nepamäti jedným zo základných materiálov tradičnej textilnej kultúry na Slovensku. Pestovaniu a spracovaniu ľanu sa ľudia venovali takmer po celom svete už pred desaťtisíc rokmi. Na Kysuce sa však dostal oveľa neskôr a ľudia sa ho učili pestovať sami. Rýchlo zistili, že vyrastie aj v našich nehostinných podmienkach a, že si vďaka nemu môžu ušiť všetko šatstvo, ktoré rodina potrebovala.

01.08.2021

Na Kysuce možno cestovať za horami, svojráznou ľudovou architektúrou, ale aj za skvelou tradičnou kuchyňou starých materí. Veď kulinárska turistika sa vo svete stáva čoraz populárnejšou. Ten kto zájde do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke spozná nielen kus slovenskej minulosti, ale aj rôzne tradičné dobroty.

25.07.2021

V Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka, cez ktoré prechádza Historická lesná úvraťová železnica sme v nedeľu 25. júla 2021 pripravili pestrý zaujímavý program nielen pre deti, ale aj rodičov a starých rodičov, ktorý sa bude niesť pod názvom „ Prázdninová detská nedeľa“.