OZNAM

Vážení návštevníci, parné lokomotívy počas letnej sezóny 2023 z prevádzkových dôvodov nepremávajú! Počas letnej sezóny budú premávať iba dieselové lokomotívy.

Bývalá Kysucko-oravská lesná železnica (KOLŽ) vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej). Súčasťou inventára HLÚŽ sú historické parné a motorové rušne, vozne a pod. Kysucké múzeum je poverené komplexnou dokumentáciou lesných železníc na Slovensku. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.

Podujatia v skanzene Vychylovka

3

Drevo je najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom, z ktorého sa vyrába mnoho predmetov. Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry.

18.9.2022

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v rámci každoročného Dňa múzeí v prírode pripravilo na nedeľu 18. septembra 2022 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie Deň dreva.
Na návštevníkov čaká zaujímavý program, ktorý ukáže mnohoraké využitie dreva v každodennom živote našich predkov. Každý si bude môcť vyskúšať rôzne techniky spracovania dreva ako napr. lúpanie kôry z dreva či pílenie ručnou pílou. V rámci Dňa dreva tento rok v skanzene prebehne Sympózium rezbárov, počas ktorého remeselníci ukážu svoje zručnosti a schopnosti.
Deti si môžu zasúťažiť v hode klátikom, či vyplniť zaujímavý kvíz o ľudovej architektúre. Počas dňa nebude chýbať ani kultúrny program, v ktorom sa predstaví Ľudová hudba Tomčalovci zo Starej Bystrice.


Program:

 

10.00 – 15.00 hod.   Prezentácia a práce s drevom:   
   Lúpanie kôry z dreva a pílenie dreva ručnou pílou  
   Hod klátikom na terč  
   Sympózium rezbárov  
13.00– 15.30 hod.  Folklórne vystúpenie  

 

Všetkých  srdečne pozývame!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

31