20211111 092722

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre nadšencov ľudovej kultúry a krojov pokračovanie výstavy Hlávka do krásy odetá pod názvom Čiapka alebo šatka.

14.11.2021- 31.01.2022


V ľudovom prostredí sa na Kysuciach odev ako aj pokrývka hlavy, formovali pod vplyvom geografických, hospodársko-sociálnych a kultúrnych podmienok a preto sa líšili najmä letné od zimných. Počasie je na Slovensku zatiaľ pomerne priaznivé. No, v minulosti sa domácnosti už v tomto čase vo veľkom pripravovali na príchod zimy. Za neoficiálne ukončenie jesene a začiatok zimy sa považoval 11. november, kedy podľa pranostiky prichádzal Martin na bielom koni a stým súvisela aj zmena v odievaní a v pokrývkach hlavy. Ženy v zimnom období nosili šatky z hrubších a teplejších látok. Muži zasa na ochranu pred zimou používali rôzne čiapky a baranice.
Vystavené exponáty zo zbierok Kysuckého múzea zaujmú svojou variabilnosťou a detailným stvárnením ozdobných prvkov. Prekvapia zaujímavé výšivky dôsledne včlenené drobnosti v podobe jemných flitrov, farebných sklíčok i plieškov rozmanitých tvarov, ale aj rôzne pletené či háčkované čiapky.
Výstavou vás prevedie textová časť, v ktorej kurátorka výstavy Mgr. Helena Kotvasová špecifikuje nielen strih a materiálovú skladbu, ale rozoberá aj uplatnenie ozdobných prvkov a nechýbajú ani dobové fotografie s postupmi viazania šatiek či tvorby účesov.
Návštevníci môžu výstavu navštíviť od 14. novembra 2021 do 31.januára 2022.

.
Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum

 

 19