DSC02767Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, dňa 14. novembra 2021 pre návštevníkov sprístupnilo tematickú výstavu Zima na Kysuciach. Až do 27. februára 2022 vám jedinečné vystavené zbierkové predmety priblížia život na dedine i v meste počas náročného zimného obdobia v minulosti.

14.11.2021- 27.02.2022

Pozrieť si môžete napríklad pestrú paletu zimných odevov (od ľudových kožúškov, kabátov, vlniakov až po socialistické kúsky), zateplenej obuvi či doplnkov (baranice, ušianky, zimné čiapky, rukavice). Výstava sa nezameriava len na ukážku dobovej módy, ale názorne prezentuje aj ťažkú prácu predkov počas zimného obdobia na príklade sťahovanie dreva na saniach. Práve rôzne typy sánok a lyží plastickým spôsobom ilustrujú trávenie voľného času. Sánkovačky a lyžovačky boli v obľube už v minulom storočí čo napokon deklarujú aj unikátne zábery a pohľadnice z obľúbených zimných chát a stredísk na Makove či Veľkej Rači. Okrem toho k zimnej zábavke neodmysliteľne patrilo aj korčuľovanie na zamrznutej Kysuci či zimná turistika. Celkovú atmosféru výstavy dopĺňajú citáty z obecných kroník, vďaka ktorým zistíte, že jedna z najhorších zím nielen na Kysuciach bola na prelome rokov 1928/1929, kedy „od mrazu práskaly okenné tabule, drátové spojky telefónnych a elektrických vedení a koľajnice na trati.“
Veríme, že naša výstava vás navnadí na tú správnu zimnú náladu a spoločne s nami si zaspomínate ako vyzerala tradičná chladná a dlhotrvajúca zima na Kysuciach.

 Mgr. Tomáš Adamčík, Phd.

Kysucké múzeum

 

18