K hlavným činnostiam múzea patrí zhromažďovanie, ochrana a odborné spracovanie zbierkového fondu, vedecko-výskumné práce, expozičná, výstavná, edičná, publikačná kultúrno-výchovná činnosť.

Pozvánky

Den Zeme plagát page 0001 1

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo podujatie zamerané na osvetu o ochrane prírody a krajiny, na ktorom sa návštevníci dozvedia informácie nielen o historických záhradách a parkoch, ale aj o chránených stromoch a naučia sa rozoznávať niektoré druhy parkových drevín pod vedením kurátora a krajinného architekta Mareka Sobolu.

Prvý ročník Kysuckého dňa Zeme začne 22. apríla 2024 o 9:30 v Kysuckom múzeu a bude pokračovať prechádzkou do areálu Farského kostola sv. Bartolomeja, v ktorom rastie niekoľko pozoruhodných pamätných stromov. Hravou formou si vysvetlíme význam ich výsadby, vek, ako aj ich úžitok. Naučíme sa merať ich veľkostné parametre pre účely ich popisu a inventarizácie.

Vyvrcholením podujatia bude výsadba vlastného pamätného stromu pri príležitosti Dňa Zeme v rámci obohatenia drevinovej a parkovej skladby v Čadci. Týmto budeme v účastníkoch budovať pozitívny vzťah k prírode, stromom a ku krajine prostredníctvom dreviny, ktorú si sami vysadia a budú ju vidieť rásť.

Vítaným spestrením výsadby bude prinesenie hrste zeminy z vlastnej záhrady (prosíme, zeminu priniesť v papierovom kornúte). Táto zemina bude potom vysypaná ku koreňom stromu. Následne sa k stromu osadí aj pamätná tabuľka.

Podujatie je zahrnuté v cene vstupného do múzea.

Je potrebné sa vopred objednať na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Coming SoOn - 1

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja si pripravila pre svojich návštevníkov originálnu výstavu Animanimals, ktorú zapožičalo z medzinárodného domu umenia pre deti - Bibiana.

Green Yellow Cute Illustrated Easter Egg Hunt Invitation

Všetkých prázdninujúcich školákov a ich rodičov pozýva Kysucké múzeum stráviť veľkonočné prázdniny poznávaním i kreatívnou zábavou. Okrem prehliadky aktuálnych výstav máme pripravené tvorenie s jarnou tematikou i zábavné kvízy.

Program bude prebiehať vo výstavných priestoroch na Moyzesovej ulici v Čadci vo štvrtok 28. marca a v utorok 2. apríla 2024 so vstupmi o 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00.

Tešíme sa na Vás!

Ing. Veronika Gilániová
Kysucké múzeum

Matej Bel

Dňa 24. 3. 1684 sa v Očovej, neďaleko Zvolena, narodil slovenský evanjelický kňaz, pedagóg, publicista a polyhistor Matej Bel. Vo svojej dobe patril k najvýraznejším predstaviteľom osvietenstva v Uhorsku. Pre mimoriadnu erudíciu bol ovenčený prívlastkom Veľká ozdoba Uhorska.

Bol autorom a zostavovateľom desiatok významných vedeckých prác, z ktorých najvýznamnejšie dielo predstavujú Historicko-zemepisné Vedomosti o súvekom Uhorsku (Notitia Hungariae novae historico-geographica). V ňom spoločne so spolupracovníkmi prezentoval v latinčine vlastivedné a historické opisy vtedajších uhorských stolíc.

K prezentácii tohto výnimočného diela obsahujúceho mnohé cenné poznatky o Slovensku prispelo významnou mierou i Kysucké múzeum, ktoré v rokoch 2013 – 2019 vydalo 6 častí z Belových Vedomostí. V uvedenom období vyšli v bilingválnej slovensko-latinskej edícii opisy Trenčianskej, Liptovskej, Oravskej, Turčianskej, Zvolenskej a Tekovskej stolice.