Kysucký múzejník obálka 2 2021

Kysucké múzeum na konci roka pre svojich priaznivcov pripravilo druhé tohtoročné číslo elektronického časopisu Kysucký múzejník. Sme radi, že vám toto nové číslo časopisu môžeme v elektronickej podobe predstaviť ešte pred tým, ako sa všetci ponoríme do predvianočného zhonu. V druhom čísle na vás čaká 84 strán plných zaujímavých tém z už tradičných rubrík.


Príspevky odhaľujúce tajomstvá kysuckého regiónu vám priblížia Kysuckú gardu, ktorá zohrala dôležitú úlohu na jeseň v roku 1918 a v nasledujúcich mesiacoch, pretože svojím proaktívnym konaním sa postavila na obranu novej, česko‐slovenskej vlasti, ktorá bola v ohrození. Dozviete sa o Kysučanoch putujúcich na púte do Višňového za Pannou Máriou, s ktorou boli od druhej polovice 17. storočia spájané rôzne zázračné telesné i duchovné uzdravenia. Ďalšie príspevky z tejto rubriky vám pripomenú tých, ktorí padli na východnom fronte či od prelomu 17. a 18. storočia migrovali za prácou na Dolnú zem. Povenujeme sa i životným príbehom drotárov zo Zákopčia, ktorí chodievali za prácou až do cárskeho Ruska. Nezabudli sme ani na kapitolu z dejín Kysuckooravskej lesnej železnice, pripomínajúci ničivý požiar, ktorý v Novej Bystrici‐Vychylovke, spôsobila neopatrnosť a nedodržanie bezpečnostných predpisov pri prevádzke parných lokomotív.
V rubrike Zbierky a ich ochrana tentokrát predstavujeme konzervovanie dvoch zbierkových predmetov, a to dreveného koníka pravdepodobne z polovice 20. storočia a „kápky“ – čepca z vyšívaného tylu. Samozrejme sme nezabudli ani na fond Archeológia, obsahujúci 2880 evidenčných jednotiek, čo predstavuje 7297 kusov zbierkových predmetov. Novinky z múzea poukážu na úspešné akvizície za minulý rok, nadobudnuté vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Ale aj na to, že Kysucké múzeum bolo úspešné pri získaných financií na prípravu novej modernej expozície k dejinám Čadce. V závere časopisu sa dozviete aj informácie o pripravovaných výstavách, podujatiach, ale i o tom, čo sa v múzeu opravilo či obnovilo.
Autori jednotlivých príspevkov, ako aj redakčná rada veria, že nové číslo Kysuckého múzejníka si nájde svojich spokojných čitateľov.
Prajeme príjemné čítanie.

Mgr. Miroslava Jančulová


Nové číslo Kysuckého múzejníka nájdete tu: https://pdf.istranka.sk/muzeum/bookshelf.html