20211206 135327Hovorí sa, že december je mesiac so sviatočnou náladou. Skutočne je to tak, všade navôkol na nás vplýva vianočná nálada. Hoci činnosť nášho múzea, opäť ako minulý rok, ovplyvnili protipandemické opatrenia a jednotlivé expozície sa museli zatvoriť, rozhodli sme sa, že vám aspoň prostredníctvom virtuálneho sveta tento mesiac spríjemníme rôznymi zaujímavými príspevkami.


Ako ste si mohli všimnúť už od novembra na sociálnych sieťach Múzea kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice prebieha online podujatie U nás taká obyčaj, ktoré približuje rôzne zvyky, tradície, pranostiky a recepty. V priebehu decembra vám odhalíme, prečo si dievky lámali čerešňové halúzky, aké boli mikulášske pranostiky. Pustíme sa do predvianočných aktivít a  predvedieme vám, ako si môžete s deťmi vyrobiť vianočné pohľadnice. Samozrejme sme nezabudli ani na videokuchárku z Kuchyne starých materí, v ktorej sa môžete tešiť na hriatô, domácu kolekciu a silvestrovskú kapustnicu. Dozviete sa, prečo sa robil od Lucie do Vianoc stolček bez klincov. Ukážeme vám aká bývala na Kysuciach polaznička, zaspomíname si na zabudnuté vianočné pranostiky, ale aj na to, ako sa prestieral v minulosti štedrovečený stôl a vyberieme sa spolu po spievaní.
Na facebooku, youtube a instagrame Kysuckého múzea vám prostredníctvom krátkych videí odprezentujeme naše aktuálne výstavy, ktorými sú Čiapka alebo šatka, Zima na Kysuciach a Anjel- symbol Vianoc. Nezabudnite zahlasovať za najkrajšieho anjela v našej online ankete, ktorá potrvá do 15. januára 2022. Tešiť sa môžete aj na prvý podcast z Kysuckého múzea, ktorý poodhalí tajomstvá Vianoc.
Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou vám prostredníctvom virtuálneho sveta priblíži socialistické Vianoce na Kysuciach a na sociálnej sieti Kaštieľa Radoľa si zaspomíname na to, ako sme pár rokov dozadu spolu s vami strávili adventný čas, ale aj na to aké bývali meštianske Vianoce.

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum