januar 2022

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva všetkých návštevníkov do svojich expozícií aj počas januára 2022. Opäť, aj tento mesiac sa bude niesť v znamení zaujímavých výstav, veríme, že si ich radi prídete pozrieť.

Január bude v Kaštieli Radoľa patriť Harrymu Potterovi
Výstava Múzeum deťom Svet Harryho Pottera predstavuje fenomén čarodejníckeho sveta očami zberateľov. Všetky deti nepochybne zaujmú stavebnice LEGO či už majestátny Rokfortský hrad, Astronomická veža, Tajomná komnata, Zúrivá vŕba, ale i ďalšie. Tešiť sa môžu na množstvo zberateľských figúrok (Funky pop, Wizarding world) a kartičiek, knihy, filmy, počítačové hry, taktiež Záškodnícku mapu, prútiky Harryho a Bellatrix Lestrangovej a mnoho iného, čo zaiste poteší aj niektorých dospelých.
V ponuke počas tohto mesiaca zostáva výstava Retrocom 2.0. , vďaka ktorej si budú môcť pamätníci nostalgicky zaspomínať na značky ako DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, MATO, PMD 85, TESLA, PP 01, PP 06, SUPER MARIO BROS, zatiaľ, čo ich deti zrejme nebudú veriť vlastným očiam.
V Kaštieli Radoľa bude pokračovať výstava v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV o spôsobe života vidieckeho obyvateľstva na severozápadnom Slovensku v období stredoveku, prezentujúca hmotnú kultúru stredovekej dediny a nálezy z archeologických výskumov.
Samozrejme sú sprístupnené aj stále expozície ako Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami. Expozícia prevedú návštevníkov meštianskym interiérom druhej polovice 19. až prvej polovice 20. storočia, od historizujúceho štýlu, secesiu i „artdeco“. Uvidia tu jedáleň, príborníky, obývaciu spálňu z poslednej tretiny 19. storočia, secesnú spálňu, sedaciu súpravu v biedermeierovom štýle, obrazy, porcelán, ale aj pianíno a harmónium alebo i kávovar a staršie hračky.

269042726 418599576635545 3757802243937962015 n

Kysucké múzeum v znamení zimy
Január patrí k zimným mesiacom, preto milovníkov tohto ročného obdobia určite poteší výstava Zima na Kysuciach, ktorú tvoria zaujímavé zbierkové predmety Kysuckého múzea. Návštevníci sa môžu tešiť na rôzne druhý saní, lyží, dobové pohľadnice, fotografie, krátke úryvky z kroník a mnoho iných vecí prezentujúcich zimné obdobie.
Do konca mesiaca v ponuke ešte zostáva výstava pokrývok hlavy, ktorá je rozšírená o zimné časti odevu, ako sú baranice vlniaky a detské čiapky.
Na výstave Anjel – symbol Vianoc sa návštevníci presvedčia o tom, že anjeli patria spomedzi všetkých nehmotných a duchovných bytostí k tým najobľúbenejším. Svedčí aj to, že sa na výstave nachádza deväťdesiatdva jedinečných prác, zachytávajúcich tento symbol Vianoc v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. S výstavou je spojená aj anketa o najkrajšieho anjela, ktorá prebieha na FB Kysuckého múzea a hlasovať v nej môžete do 15. januára 2022.

DSC02772


Kysucká odysea, Cesta do stredu zeme a Socialistické Kysuce...
Pri návšteve Kysúc neobíďte ani Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, kde je pripravená stála expozícia Kysucká odysea, prostredníctvom, ktorej môžete nahliadnuť do rozličných dôležitých etáp kysuckej histórie – vidieť pravekých ľudí, vytyčovanie chotárnych hraníc v stredoveku, Juraja Turzu s manželkou Alžbetou Czoborovou, pastiera z čias valašskej kolonizácie či vojakov pripravujúcich sa na bitku pri Budatíne na konci roka 1848. Najväčším lákadlom expozície je však bezpochyby verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Okrem stálej expozície ponúka múzeum vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili...

20210929 093907

Samozrejme sme nezabudli ani na virtuálny svet nášho múzea, preto sme na sociálnych sieťach pripravili online program, ktorý sa bude venovať fašiangom.

Na záver podotýkame, že v súčasnosti sa, vzhľadom na vývoj pandémie, môžu meniť pravidlá pre pobyt viacerých osôb v interiéroch a exteriéroch, preto prosíme návštevníkov, aby sledovali jednak nariadenia príslušných autorít. Viac informácii nájdu záujemcovia na webovej stránke www.kysuckemuzeum.sk a na sociálnych sieťach múzea.

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum