Obuv v minulosti, no rovnako aj v súčasnosti, plnila niekoľko základných funkcií. Zaisťovala ochranu nôh pri práci, chránila pred vplyvom počasia, bola súčasťou sviatočného a obradového odevu. Pri téme ľudového odevu sa táto súčasť oblečenia väčšinou spomína len okrajovo, prípadne sa na ňu úplne zabúda, preto by sme vám chceli predstaviť zaujímavé topánky zo zbierok Kysuckého múzea.
Najstaršia obuv, ktorá je doložená v historických aj archeologických prameňoch sa vyrábala z domácich materiálov akými boli koža, ovčia vlna, súkno, plátno a drevo.Najstaršou koženou obuvou boli krpce, ktoré sa zachovali až do začiatku 20. storočia. Všeobecne sa prestali nosiť po 1.svetovej vojne. Okrem krpcov sa vo fonde nachádzajú dreváky, papuče plstené, súkenné, rôzne druhy čižiem. Zaujímavosťou sú aj topánky pod Evidenčným číslom E O2985a, b, ktoré sa zakúpili v roku 1981 od pána Šutiaka z Riečnice od Rybov sú to topánky, ktoré majiteľ využíval ako topánky pre povozníka. Sú vyrobené z tvrdej hovädzej kože a plstí konských vláskov s drevenou podrážkou. Spodná časť jazyka a remienky sú kožené. V prednej časti sú dve kovové pracky. Výška topánky je 32 cm, dĺžka laby 34 cm a šírka 13, 5 cm. Topánka ma značenie na textilnom ľanovom štítku našitom pri hornom okraji topánok HERM MULLER HARTHA 1 Sa 32 1942. Na koži je značenie Ten Sartowak Fabrik Berline SO 1942. Pôvodne boli topánky navrhnuté pre ruský front nosili sa s niekoľkými vrstvami vlnených ponožiek alebo onúc.
Topánky si môžete pozrieť aj osobne do 27. februára 2022 na výstave Zima na Kysuciach.
Mgr. Helena Kotvasová
https://www.kysuckemuzeum.sk/en/tlacove-spravy-archiv/2358-tajomstva-depozitara-topanky-pre-povoznika#sigProIdf611e23cf9