20220128 121547 0000

Hoci je február mesiacom chladu a má najmenej dní v roku, je symbolom končiacej sa zimy, predlžujúcich sa dní a čakania na jar. Je časom veselých fašiangov a karnevalov, ktoré poskytujú zábavu, preto Kysucké múzeum, organizácia v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja aj počas tohto mesiaca pripravilo pre svojich návštevníkov nielen zaujímavé výstavy, online program, ale aj prvé tohtoročné podujatie.

Fašiangový sprievod Múzeom kysuckej dediny vo Vychylovke

3. fašiangový sprievod v MKD


Keď sa povie Fašiangy, ľuďom sa vybavia hlavne pestrofarebné masky, fašiangový sprievod alebo napríklad karneval. Len málo z nich však tuší, s akými tradíciami, zvykmi a jedlami sa, ako sviatok jedla spájajú. Preto sme na nedeľu 27. februára 2022 pripravili v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie s názvom Fašiangy sa krátia už sa nenavrátia.... Návštevníci sa môžu tešiť na fašiangový sprievod masiek, zábavu, hudbu, na tradičné pochovanie basy a samozrejme aj na remeselníkov.


Nazrite do čarodejníckeho sveta Harryho Pottera

271847242 4741342622612511 260471788757049621 n


Fenomén Harryho Pottera v Kaštieli Radoľa zaznamenal obrovský úspech, preto sa všetky deti, ale aj jeho priaznivci môžu tešiť, aj tento mesiac na zaujímavú stavebnicu LEGO, majestátny Rokfortský hrad, Astronomickú vežu, Tajomnu komnatu, Zúrivú vŕbu, ale i ďalšie predmety z čarodejníckeho sveta. Kaštieľ Radoľa okrem stálych expozícií ako Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami, ponúka výstavu Retrocom 2.0. , vďaka ktorej si budú môcť pamätníci nostalgicky zaspomínať na značky ako DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, MATO, PMD 85, TESLA, PP 01, PP 06, SUPER MARIO BROS, zatiaľ, čo ich deti zrejme nebudú veriť vlastným očiam. Do konca mesiaca zostáva ešte v ponuke aj výstava v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV o spôsobe života vidieckeho obyvateľstva na severozápadnom Slovensku v období stredoveku, prezentujúca hmotnú kultúru stredovekej dediny a nálezy z archeologických výskumov.

V Krásne si môžete poobzerať lovcov mamutov, ale aj palatína

20210929 093821


Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou počas februára pozýva všetkých na prechádzku dejinami Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov. Tento nevšedný príbeh Kysuckej Odysey návštevníkom okrem lektorov môže priblížiť aj interaktívny audiovizuálny sprievodca. Najväčším lákadlom expozície je však bezpochyby verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Okrem stálej expozície ponúka múzeum vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili...


Kysucká zima

20211124 120542


Aj, keď v nadchádzajúcich mesiacoch bude v Kysuckom múzeu prebiehať budovanie novej stálej expozície, múzeum nezatvára svoje dvere. V ponuke počas celého mesiaca ešte zostáva výstava Zima na Kysuciach, ktorú tvoria zaujímavé zbierkové predmety Kysuckého múzea. Návštevníci sa môžu tešiť na rôzne druhý saní, lyží, dobové pohľadnice, fotografie, ale aj na výstavu výtvarných prác prezentujúcu anjelov.


Polročné prázdniny v Kysuckom múzeu

1 20220127 223506 0000


Najúspešnejší žiaci a študenti môžu navštíviť počas polročných prázdnin zadarmo Kysucké múzeum, Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou a Kaštieľ Radoľa (výsadu na bezplatnú návštevu získava so žiakom – jednotkárom aj jeden ďalší návštevník, ktorý úspešného žiaka sprevádza). Výstavné priestory a expozície budú jednotkárom k dispozícii počas polročných prázdnin od 04. do 06. februára 2022 ( podľa aktuálnych otváracích hodín).


Na záver podotýkame, že v súčasnosti sa, vzhľadom na vývoj pandémie, môžu meniť pravidlá pre pobyt viacerých osôb v interiéroch a exteriéroch, preto prosíme návštevníkov, aby sledovali jednak nariadenia príslušných autorít. Viac informácii nájdu záujemcovia na webovej stránke www.kysuckemuzeum.sk a na sociálnych sieťach múzea.


Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum