jún 2022

Jún, šiesty mesiac v roku či už chladnejší, daždivý, či horúci a suchý, je mesiacom vrcholiacej jari a nastupujúceho leta. Tento krásny mesiac patrí v Kysuckom múzeu už podľa mnohoročnej tradície zaujímavým podujatiam, ktoré sme opäť pre našich návštevníkov pripravili.


Deň detí, súťaž v ručnom kosení kosou, jánske ohne aj o tom bude jún v skanzene

Foto koláž skanzen
Už tradične sa jún v skanzene začne dňom venovaným všetkým deťom. Tento rok počas Dňa detí 5.6.2022 spolu s Lesmi SR odhalíme všetky tajomstvá, ktoré les ukrýva. Na deti čaká bohatý program plný hier a prekvapení. Počas tejto nedele budú mať všetky deti do 15 rokov do Múzea kysuckej dediny voľný vstup a v pokladni bude na nich čakať malé prekvapenie. Na nedeľu 12. júna 2022 sme pre návštevníkov pripravili podujatie Kováčska nedeľa. Počas tejto nedele sa v skanzene návštevníci môžu na vlastné oči presvedčiť, že i dnes majú kováčski majstri šikovné ruky, že kováčska tradícia nevymrela. Opäť aj tento rok sme pripravili celoslovenskú súťaž v kosení trávy „Na kysuckých lúkach“, ktorá sa bude konať 19. júna 2022. Na podujatí sa počas celého dňa o dobrú náladu divákov i súťažiacich postarajú domáci folkloristi z Novej Bystrice. Už tradične sa všetci môžu tešiť na piesne, ktoré sa spievali pri práci okolo sena, známe ako trávnice v podaní ŽSS Dolinka. O mužský variant trávnic v podobe koseckých piesní sa postará ĽH Starejší. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky brúsenia a kutia kosy, kosenia kosákmi a hrabania. Nezabudli sme ani na pálenie jánskych ohňov, ktoré si návštevníci môžu vychutnať v sobotu 25.6.2022. Tešiť sa môžu na krojovaný sprievod k vojane, folklórne vystúpenie zamerané na zvyky a tradície viažúce sa k letnému slnovratu v podaní FS Vrabčiar z Krásna nad Kysucou. Posledná júnová nedeľa 26.6.2022 bude patriť bylinkárom, ktorí radi pomôžu dobrou radou pri poznávaní a určovaní liečivých bylín a ich využití pri príprave jedál i v ľudovom liečiteľstve.

Polmetrová mušľa v Kaštieli Radoľa

Foto koláž Radola
Kaštieľ Radoľa okrem stálych expozícií ako Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami, ponúkne v júni novú výstavu porcelánu – kávových a čajových súprav, jedálenských servisov i rôznych jedinečných solitérov zo zbierok Kysuckého múzea. Do 5.6.2022 si návštevníci môžu pozrieť ešte výstavu Oživené tradície bez hraníc. Okrem nej sme pripravili výstavu Krehká krása, na ktorej sa návštevníci dozvedia, čo je porcelán, kto ho objavil a, ako sa začala jeho výroba. Pre školákov sú pripravené aj tvorivé dielne Stolovanie – dejiny, pravidlá a etiketa, kde sa deti dozvedia niečo o tom, ako sa stolovalo v minulosti, aké zásady platili na hostinách a, ako sa pri stole správame dnes. Popri tom sa zahrajú na návrhárov porcelánovej továrne a vyzdobia vlastný (papierový) tanier. Počas celého mesiaca môžu návštevníci na výstave Záhadný svet mušlí obdivovať ulity a lastúry mäkkýšov tropických morí a oceánov, hlavne z Indického oceánu, Tichého oceánu a tiež z oblasti Karibského mora. V ponuke bude aj výstava Hlávka do krásy odetá, ktorej nosnou časťou je prierez rôznymi druhmi čepcov, šatiek, skosiek a podvik zo zbierkového fondu Kysuckého múzea.

Tvorivé dielne a dokumentárny film o sovách

FotoKoláž čadca
Podobne, ako minulý mesiac návštevníci Múzea Čadca môžu navštíviť tri zaujímavé výstavy. Prvá výstava Ornament je zameraná na pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach a je obohatená o interaktívny prvok, vďaka ktorému si návštevníci môžu vyskúšať pomocou drevených tvarov a farebných kried vytvoriť svoj vlastný ornament. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Druhá zaujímavá výstava s názvom ,,Na ľudovú nôtu“ napovedá, že pôjde o návrat ku koreňom. Autori Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, sa prostredníctvom umenia snažia priblížiť slovenskú kultúru dnešnej generácií. Návštevníci si budú môcť pozrieť diela zhotovené z lipového dreva, ide o reliéfy a plastiky, maľbu na plátno alebo drevo. Okrem uvedených výstav sme pripravili aj banerovú výstavu Zem, miesto pre život – Noční lovci – sovy. Sovy sú veľmi zaujímavé druhy vtákov aktívne hlavne za šera a v noci. Ich zvláštny spôsob života bol odpradávna spájaný s mnohými poverami. Výstava bude obohatená o tvorivé dielne a dokumentárny film.


Príďte sa pozrieť na maketu elektrických vláčikov

Foto koláž vlastivedne
Vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou pre návštevníkov počas júna zostáva výstava 150. rokov Košicko-bohumínskej železnice, prostredníctvom ktorej môžu nahliadnuť do histórie budovania trate. Pre návštevníkov sme pripravili maketu elektrických vláčikov, ktorej autorom je pán Miroslav Polák z Čadce. Okrem toho múzeum vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch ponúka nevšedný príbeh Kysuckej Odysey, výstavu Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili...