mesiac jul

Júl je mesiacom búrok a psích dní. Hovorí sa o ňom, že je vrkoč, upletený z horúčav, z dažďa a búrok. No, najmä je mesiacom dovoleniek a prázdnin, preto Kysucké múzeum pre všetkých návštevníkov pripravilo naozaj bohatý a rôznorodý program.


Výstava zvierat, bežecké preteky, deň venovaný kroju, zbojníci v skanzene, ťahanie syrových korbáčikov, strihanie oviec a hasičský deň

skanzen

Nový mesiac v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke začneme v nedeľu 3.7.2022 šiestym ročníkom celodenného podujatia Chovateľský deň, ktorý odprezentuje naše národné hospodárske zvieratá. Návštevníci skanzenu uvidia priamo pri objektoch skanzenu naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. V sobotu 9.7.2022 v skanzene prebehnú prvé bežecké preteky Vychylovská osmička - Beh od stanice po stanicu. Po pretekoch je pripravené slávnostné odovzdávanie cien víťazom, tombola a hudobný program. Na druhý deň, v nedeľu 10.7.2022 si v skanzene prídu na svoje všetci milovníci krojov a folklóru. Tešiť sa môžu na výstavu krojov, výšiviek, ukážku ručného vyšívania goralských krojov a ľudovú hudbu. Každý kto v tento deň príde v kroji, bude mať vstup do skanzenu zadarmo. Tretia júlová nedeľa 17.7. 2022 prinesie do skanzenu zbojnícke prekvapenie v podobe podujatia Vlaková lúpež v skanzene. Pre návštevníkov sme v tento deň v spolupráci s FS Drevár z Krásna nad Kysucou pripravili folklórne vystúpenie so zbojníckou tematikou, kuchyňou starých materí a prekvapením. V nedeľu 24.7.2022 sa môžu všetci tešiť na bohatý program, počas ktorého sme pripravili odbornú prednášku o salašníctve v Multifunkčnom objekte na prvom poschodí. V areály skanzenu bude prebiehať prezentácia výroby syrových korbáčikov a ukážka strihania oviec. Nezabudli sme ani na detských návštevníkov, ktorí si budú môcť v Raganovom mlyne vyrobiť na tvorivých dielňach ovečky. Počas celého dňa bude prebiehať aj obľúbená kuchyňa starých materí, a tak si určite návštevníci pochutnajú na bryndzových jedlách pripravovaných priamo na dobových peciach. Poslednú júlovú nedeľu 31.7.2022 bude skanzen patriť dobrovoľným hasičom, ktorí podobne, ako minulý rok prinesú so sebou dobrú náladu, penovú a ohňovú šou, rôzne súťaže pre veľkých a malých.

V Kaštieli Radoľa ožije nádvorie remeselníkmi, hudbou, šermom a divadlom

Kaštiel radola
Návštevníci sa počas sviatku sv. Cyrila a Metoda 5.7.2022 v Kaštieli Radoľa môžu tešiť nielen na rôznych remeselníkov, občerstvenie, ale aj na šermiarov z Cechu Terra de Selinan, Divadlo na hojdačke, vystúpenie historickej hudby Calata z Českej republiky a koncert skupiny Arzén. Počas celého mesiaca si návštevníci môžu okrem stálych expozícií ako Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami pozrieť výstavu porcelánu – kávových a čajových súprav, jedálenských servisov i rôznych jedinečných solitérov zo zbierok Kysuckého múzea. Milovníci podmorského sveta si určite prídu na svoje na výstave Záhadný svet mušlí, kde môžu obdivovať ulity a lastúry mäkkýšov z tropických morí a oceánov. Okrem uvedených výstav v kaštieli nájdu aj výstavu Hlávka do krásy odetá, ktorá je prierezom rôznych druhov čepcov, šatiek, skosiek a podvik zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Počas leta ponúkneme návštevníkom novú výstavu Trstenska keramika, ktorá odprezentuje úžitkovú a dekoračnú keramiku pána Ľubomíra Hoľmu.

Tvorivé dielne a dokumentárny film o sovách

muzeum čadca
Podobne, ako minulý mesiac návštevníci Múzea Čadca môžu navštíviť tri zaujímavé výstavy. Prvá výstava Ornament je zameraná na pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach a je obohatená o interaktívny prvok, vďaka ktorému si návštevníci môžu vyskúšať pomocou drevených tvarov a farebných kried vytvoriť svoj vlastný ornament. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Druhá zaujímavá výstava s názvom ,,Na ľudovú nôtu“ napovedá, že pôjde o návrat ku koreňom. Autori Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, sa prostredníctvom umenia snažia priblížiť slovenskú kultúru dnešnej generácií. Návštevníci si budú môcť pozrieť diela zhotovené z lipového dreva, ide o reliéfy a plastiky, maľbu na plátno alebo drevo. Okrem uvedených výstav sme pripravili aj banerovú výstavu Zem, miesto pre život – Noční lovci – sovy. Sovy sú veľmi zaujímavé druhy vtákov aktívne hlavne za šera a v noci. Ich zvláštny spôsob života bol odpradávna spájaný s mnohými poverami. Výstava bude obohatená o tvorivé dielne a dokumentárny film.


Tvorivé dielne pre všetky deti vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou

Vlastivedné múzeum
V priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou pre návštevníkov počas júla zostáva výstava 150. rokov Košicko-bohumínskej železnice, prostredníctvom ktorej môžu nahliadnuť do histórie budovania trate. Tešiť sa môžu na maketu elektrických vláčikov, ktorej autorom je pán Miroslav Polák z Čadce. Okrem toho múzeum ponúka nevšedný príbeh Kysuckej Odysey, výstavu Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili... Počas letných prázdnin sme pre všetky deti pripravili tvorivé dielne, na ktorých si budú môcť vyrobiť papierový vláčik.

Všetci ste srdečne vítaní!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum