- skanzen a železnica v zimnom období
- sezóna 2009 počas celého roka

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 28.11.2008

V Múzeu kysuckej dediny a na Historickej lesnej úvraťovej železnici sa sezónna prevádzka ukončila 26. októbra zaujímavými programami Zabíjačka na vrchochVyhasínanie v peci. Mnohým turistom a záujemcom o ľudovú kultúru, piesne, tance i minulosť bolo ľúto, že skanzen aj železnička svoje brány na pol roka zatvoria a tak sa v Kysuckom múzeu začala riešiť otázka celoročnej prevádzky expozícií vo Vychylovke. Bude to síce náročnejšie, keďže snehovej nádielky je neúrekom a pri jej likvidácii sa zvýšia prevádzkové náklady ale aj spotreba elektrickej energie, no veľkým snom múzea je vyhovieť návštevníkom a ponúknuť ľudové programy počas niektorých nedieľ v zasneženom kraji.

Počet návštevníkov v sezóne od mája do októbra bol veľký, tieto vysunuté expozície v prírode prišlo navštíviť takmer 60 000 osôb. Okrem Slovákov nás navštívili ľudia takmer z celého sveta počnúc obyvateľmi Alžírska, Bulharska, Gruzínska, i Namíbie, Švédska až po Uzbeckú republiku.
To, že sa prevádzka skončila, neznamená však, že je skanzen aj železnička prázdna. Opak je pravdou. Zamestnanci oboch expozícií majú veľa práce, pasujú sa nielen s odstraňovaním snehu, úpravou chodníkov ale i zhadzovaním snehu z drevených striech, aby nehrozilo, že strecha sa pod ťarchou bieloby preborí. Dôležitou prácou je aj ošetrovanie zbierok, ktoré sú umiestené v objektoch, úprava a čistenie textilu, výroba rôzneho dreveného náradia a samozrejme príprava kultúrnych programov na novú sezónu. Rušňovodiči a údržbári železničky sa starajú o údržbu lokomotív, rozoberajú jednotlivé časti, mažú olejom, a tiež zabezpečujú čistotu depa.

 Lenka Jancová
komunikačný manažér KM