- zasnežená vianočná dedinka získala najväčší úspech
- perníkové diela motiváciou pre návštevníkov

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 15. 1. 2009

Vianočná výstava s názvom „Perníkové Vianoce“ mala u návštevníkoch obrovský úspech. Každý, kto prišiel do Kaštieľa v Radoli v čase od 10. do 31. decembra mohol vidieť krásne výtvory z perníkového cesta a nejeden tak získal inšpiráciu i na vlastnú tvorbu. Tieto diela vytvorili pernikárky na prezentačnom podujatí, ktoré sa konalo v priestoroch kaštieľa 7. decembra. V túto nedeľu tak návštevníci mohli obdivovať rozmanitosť tvarov, techniky zdobenia či presné pohyby rúk pernikáriek a mnohí z nich si tiež vlastnoručne vyskúšali náročné zdobenie vyšľahaným snehom z bielkov.

Výstavu navštívilo až 522 návštevníkov, z ktorých každý hlasoval za najkrajší perníkový výtvor. Nemali to jednoduché, veď rozhodnúť medzi motívmi ako Betlehemy, zasnežené domčeky, zasnežené dedinky, vianočné zvončeky, podkovy, anjelici, vianočné ruže, ryby, srdiečka nie je ľahká záležitosť. O to však viac potešilo záujemcov, že krásne perníkové výtvory si mohli aj zakúpiť. Dňa 10. januára sa konalo sčítanie hlasovacích lístkov. Víťazkou sa stala pani Verona Štaffenová z Bytčice. Vytvorila krásnu miniatúrnu zasneženú dedinku s kostolom, domčekmi, postavičkami a všetkým, čo sa v klasickej dedine nachádza. Víťazka za svoje dielo získa drôtenú misu od ľudového výrobcu.

Výstava „Perníkové Vianoce“ bola z prevádzkových dôvodov ukončená o desať dní skôr, nakoľko vo všetkých expozíciách Kysuckého múzea, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj prebiehajú kontroly, inventarizácie a ošetrenia zbierkového fondu múzea.  Od 17. januára sa prevádzka vracia do bežného chodu.

Perníkové Vianoce - účastníci
 1. Alena Galvánková, Žilina
2.Irena Grofčíková, Žilina
3.Ivana Galvánková, Žilina
4. Masnicová Júlia,  Makov
5. Štaffenová Verona,  Bytčica
6. Cisáriková Darina, Turzovka
7 Jozeková Mária, Turzovka
8. Šupolová Margita, Čadca
9. Gargulaková Marta, Marta
10. Vlasta Čarnecká, Čadca
11. Viera Kullová, Čierne
12. Materská škola v Radoli – deti
13. Alena Janíková študentka OU v KNM
14. Ing. Darina Beračová, Žilina
15. Janka Rabčanová, Kysucký Lieskovec
16. Ing. Marianna Mariathová, Hrnčiarovce nad Parnou
17. Anna Mačková, Kysucké Nové Mesto

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM