ts-km-09-09-11-2Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci, Oravský Podzámok 9.9.2011

- Unikátna publikácia Kysuckého a Oravského múzea
- Ďalšia kniha o dejinách alchýmie na Slovensku

 

V uplynulých dňoch prezentovali Kysucké múzeum v Čadci a Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne knihu „Alchýmia v Čaplovičovej knižnici“, ktorá vznikla na základe úzkej spolupráce oboch odborných inštitúcií.Kniha, ktorej autorom je zatiaľ jediný historik alchýmie na Slovensku Miloš Jesenský bola verejnosti predstavená na vedeckej konferencii „Kuruci na Slovensku“ 7. septembra na Oravskom hrade a deň predtým na 63. zjazde chemikov vo Vysokých Tatrách.
Viac ako dvestostránková publikácia, ktorá nadväzuje na predchádzajúcu Jesenského knihu „História alchýmie na Slovensku“  prináša náhľad do takmer štyroch stoviek alchymistických diel deponovaných v historickej Čaplovičovej knižnici v Dolnom Kubíne od štyridsiatich dobových autorov, viac či menej presvedčených o reálnosti premeny neušľachtilých kovov na drahocenné alebo o existencii elixíru nesmrteľnosti, ktorí pripravili cestu modernej chémii či farmácii. Úvod ku knihe napísal známy český historik alchýmie prof. RNDr. Vladimír Karpenko, CSc., pričom publikáciu lektorovali aj prof. Ing. Michal Uher, DrSc. zo Slovenskej technickej univerzity a prof. Ing. Viktor Milata, DrSc., predseda Slovenskej chemickej spoločnosti.
Na margo úspešnej spolupráce oboch múzeí, ktorá vyústila do vydania knihy, riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková uviedla: „Knižničný fond súkromného zberateľa a vzdelanca Vavrinca Čaploviča (1778-1853) patrí na Slovensku medzi unikáty spomedzi zachovaných historických knižníc z viacerých dôvodov. Jedným z hlavných je zastúpenie dobovej literatúry významných európskych autorov v širokej škále spoločenských a prírodovedných odborov, čím potvrdzuje svoj európsky charakter a význam presahujúci oravský región. Výsledkom dobrej vzájomnej spolupráce našich inštitúcií bolo spoločné naplnenie vydavateľského zámeru predstaviť túto zaujímavú a špecifickú alchymistickú literatúru odbornej i širšej verejnosti.“
Kniha je k dispozícii všetkým záujemcom o problematiku v expozíciách oboch partnerských múzeí Žilinského samosprávneho kraja.

Lenka Jancová
Kysucké múzeum v Čadci

ts-km-09-09-11-1