kysucka odysea09Kysucké múzeum Vás srdečne pozýva na prehliadku stálej expozície KYSUCKÁ ODYSEA: Od pravekých ľudí po astronautov, ktorá je sprístupnená pre verejnosť v priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou.

Expozícia pozostáva z jedenástich tematických celkov. Geológia prezentuje ojedinelú mineralogickú zbierku štylizovanú do dobrodružného putovania do hlbín Zeme na základe známeho románu Julesa Verna. Paleontológia ponúka kópiu mamuta v životnej veľkosti, mláďa pravekého nosorožca srstnatého a zmenšený model kostry tyranosaura. Pravek znázorňuje pračloveka typu Homo sapiens sapiens sediaceho pri ohnisku, Neolit vyobrazuje prvých roľníkov na Kysuciach pri práci. V sekcii Slovania je predstavená slovanská rodina – muž a žena s dcérou v tradičnom odeve pred rekonštrukciou časti drevozemného opevnenia. Raný stredovek zachytáva moment osadenia hraničného kameňa pri vymedzení územia Kysúc, Renesanciu zastupuje šľachtický pár – palatín Juraj Turzo s druhou manželkou Alžbetou Coborovou – stojaci pred zámkom v Bytči. Valašská kolonizácia prezentuje nielen tradičné oblečenie Valacha ako pastiera, ale aj interiér a inventár dočasného  príbytku – koliby. Systém opevnení Šance-Valy približuje replika dela z 18. storočia. V pozadí vidieť zobrazenie Veľkých, Malých a Starých Šancí na dobových kartografických mapách. Novovek je venovaný bitke pri Budatíne a znázorňuje dvoch znepriatelených vojakov v rovnošate: maďarského honvéda a slovenského dobrovoľníka.  Priemyselný vek reprezentuje scéna z budovania Košicko-bohumínskej železnice, Vysťahovalectvo zachytáva nalodenie kysuckej rodiny na palubu parníka v Hamburgu, ktorí mieria do USA. Kozmický vek znázorňuje astronauta Eugena Andrewa Cernana pri prechádzke po mesačnom povrchu.

Kysucké múzeum V Čadci pre návštevníkov novej expozície navyše pripravilo vo vlastnej réžii aj edukatívneho audio-video sprievodcu, ktorý ich prostredníctvom tabletu prevedie tajuplným a nevšedným svetom Kysuckej odysey.

Plagát Kysucká Odysea nový