mdd20V nedeľu 2. júna 2019 Kysucké múzeum v Čadci, Žilinský samosprávny kraj a Štátne lesy SR, odštepný závod v Čadci, pripravili pre deti deň plný súťaží, zábavy, hier a radosti.

Hneď pri vstupe do skanzenu návštevníkov vítali v objekte Stanica Skanzen pri pokladni rozprávkové bytosti - Flinstonovci, ktorí rozdávali sladkosti - medovníčky, cukríky a lízanky. Nechýbal vodník Čľupko s tajomnými hrnčekmi a svojimi dušičkami, pri ktorom sa deti mohli odfotiť. Medzi ďalšie rozprávkové bytosti v skanzene patrili aj lienka, vodná víla, Shrek s Fionou, indiáni a pirát. Deti sa hemžili aj vo výstavných priestoroch v Raganovom mlyne a v Stanici Skanzen, kde obdivovali vláčiky a lokomotívy. V detskej izbe si oddychovali mamičky s deťmi a využili svoj čas hraním alebo pozeraním rozprávok. Zamestnanci štátnych lesov SR, odštepného závodu v Čadci, si pripravili pre deti rôznych vekových kategórií niekoľko zaujímavých poučných súťažných disciplín so zameraním na prírodu. Nechýbala svätá omša v Kaplnke Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou, ktorú pán farár odslúžil za všetky deti tejto planéty. Nádherný slnečný deň všetkým spríjemnili heligonkári Jarky Jelínkovej, ktorí pracujú pri Základnej umeleckej škole v Krásne nad Kysucou. To najkrajšie a najlepšie bolo na záver. Rozdávanie darčekov. Javisko sa zaplnilo darčekmi od sponzorov, za čo im parí veľké poďakovanie za ich ústretovosť a štedrosť. Každé dieťa obdržalo cenu – darček za splnenie všetkých súťažných disciplín, ktorý mu určite bude pripomínať deň strávený v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica. Toto podujatie, hoc z technických príčin nepremával vláčik, navštívilo 690 návštevníkom.

Darina Hnidková, Kysucké múzeum v Čadci