Kysucký múzejník obálkaKysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo novinku v podobe populárno-vedeckého časopisu Kysucký múzejník. 

Ide o elektronický časopis, ktorý bude vychádzať dvakrát do roka. Prinášať bude pravidelné rubriky ako Kysuce známe i neznáme, kde nájdete zaujímavé príspevky z dejín a etnografie Kysúc, ktoré vám pútavou formou približujú odborní pracovníci múzea.  Zbierky - akvizície, ochrana a prezentácia je názov rubriky, ktorá je venovaná podstate múzejnej činnosti, a to zbierkovým predmetom od ich nadobudnutia cez odborné ošetrenie až po prezentáciu návštevníkom formou výstav či expozícií. Prostredníctvom rubriky Novinkysa čitateľ oboznámi so všetkým, čo kysuckí múzejníci práve pripravujú a na čo sa návštevníci v najbližšom období môžu tešiť.

V prvom čísle sa dočítate o pivovarníctve na Kysuciach do konca 19. storočia, ale aj o stredovekom kostole v Radoli. Prečítať si môžete niečo o predsezónnom ošetrení objektov ľudovej architektúry a hospodárskych prácach v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Predstavíme vám hasičské akvizície, ale aj najstaršie a najvzácnejšie sakrálne predmety v zbierkach Kysuckého múzea v Čadci. Dozviete sa o tom, ako dotácie pomáhajú múzejníkom, ale aj to, čo všetko sa pripravuje počas leta v múzeu. Na záver sa môžete zabaviť kvízom. Časopis je obohatený o bohatý fotografický materiál. Veríme, že vás náš časopis zaujal, a že sa budete tešiť na každé nové vydanie.  

Kysucký múzejník - ročník 1, číslo 2020 - dostupný na online prezeranie https://lnk.sk/bga6 alebo na stiahnutie tu: https://lnk.sk/egr0