IMG 4955Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so ZO SZV Stará Bystrica, ZO SZV Kysucké Nové Mesto a RZ SZV Žilina zorganizovalo v nedeľu 12. júla podujatie Včelárska a sladká nedeľa.

Podujatie sa vydarilo a organizátori už teraz vedia, že budú v ňom pokračovať aj v budúcom roku. Samotné prednášky sa tešili pozornosti širokej verejnosti, návštevníci sa pristavovali aj pri prezentáciách jednotlivých včelárov a zaujali ich aj sprievodné podujatia ako lukostreľba v podaní lukostreleckého klubu Lovec priamo od majstra Európy Ľubomíra Králika z Povinej, či kultúrny program pod vedením sestier Jančigových. Zaujalo aj vystúpenie Sofie Králikovej zo Starej Bystrice, ktorá oživila podujatie svojím spevom.

Jedným z organizátorov bol aj Miloš Belan, predseda RZ SZV Žilina. „Atmosféra bola na jednotku, počasie nám vyšlo, prednášajúci boli výborní. Sme radi, že nám Kysucké múzeum poskytlo priestor Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Prišlo množstvo včelárov z čoho mám nesmiernu radosť. Počas celej akcie ma zastavovali aj ľudia a bolo vidieť ich spokojnosť. Latka je nastavená vysoko, a do budúcna by sme z tohto podujatia chceli urobiť tradíciu. Jedine, že tento rok neprialo moc medíku a podmienky neboli ideálne, tak by sme možno budúci rok podujatie trošku posunuli.“ Myslí si, že okolo včelárstva je momentálne veľký boom. „Aj naša pani prezidentka sa venuje včelám. A vidieť, že ľudia sa začínajú vracať k medu, k zdravému produktu prírody. Svedčia o tom aj naše prednášky, ktoré na podujatí odzneli a to, že sa zastavili aj laici. Aj napríklad pán Moravčík mal takú prednášku, na ktorej si našiel to svoje aj tzv. nevčelár,“ doplnil Miloš Belan.

Jedným z prednášajúcich bol aj Gabriel Foťko, predseda RZ SZV Prešov. „Som tu prvýkrát, ale som nadšený, keďže ide o horskú oblasť a z podobnej pochádzam aj ja. Je tu výborný personál, ktorý sa o nás úžasne postaral. Páčili sa mi aj reakcie ľudí. Všimol som si, že ľudia hľadajú prírodnú medicínu a to, čo včely poskytujú. Prírodná medicína ide do popredia a bude o ňu čoraz väčší záujem. Nič nie je zdravšie ako med, keďže ide o zmes nektárov z rastlín a je produktom prírody. Ja si myslím, že podujatia takého typu, kde sa ľudia týmto veciam priučia, sú výborné. Bol by som rád, keby sa z toho stala tradícia." Zapojili sa aj včelári zo Starej Bystrice. "Chceli sme ukázať, že včely nie sú len žihadlá a med. Ich chov prináša istú mieru zodpovednosti. Odmenou je bohatšia úroda, pestrejšia príroda aj ďalšie včelie produkty. Záujem a otázky návštevníkov naznačujú, že sa nám to podarilo. Za to patrí vďaka všetkým spoluorganizátorom, prednášajúcim a účinkujúcim," povedal Milan Kuljovský predseda ZO SZV Stará Bystrica.

Vedenie Kysuckého múzea sa teší na ďalšiu spoluprácu. „Mávali sme už v minulosti podujatia zamerané na včelárstvo a výrobky z medu a budeme radi, ak sa u nás v múzeu takto odprezentujú včelári z blízkeho okolia. Poteší nás, ak sa z tohto príjemného podujatia stane aj do budúcna pravidelná tradícia,“ povedala Helena Kotvasová, riaditeľka Kysuckého múzea v Čadci.