Obálka 1 min 1
Kysucký múzejník, elektronický vedecko-populárny časopis Kysuckého múzea, vstupuje do svojho druhého ročníka. V poradí tretie číslo obsahuje tradičné rubriky Kysuce známe i neznáme, Zbierky – akvizície, ochrana, prezentácia a Novinky.

Tieto prinášajú mnohé zaujímavosti k dejinám regiónu (k témam ako vysťahovalectvo, povodeň na Kysuci, osudy slovenských vojakov v Sovietskom zväze, nález mincí), ale i kysuckú rozprávku zo Skalitého o jednom prefíkancovi. Predstavia pohľad do „zákulisia“ múzea, teda na činnosť, ktorá bežnému návštevníkovi nie je až tak povedomá –  prácu so zbierkami a prácu konzervátorov a reštaurátorov. Pochváliť by sme sa chceli aj novým depozitárom histórie, na ktorý sme získali finančné prostriedky z Fondu na podporu umenia. Aktívnej projektovej činnosti je venovaný i samostatný článok. Čitatelia sa tiež dozvedia, čo je pre nich v múzeu a jeho pobočkách pripravené, prečítať si môžu aj o „pohrome“, ktorá nás minulý rok postretla, keď bolo vytopené Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou i ako sme si s tým poradili.

Všetkým našim priaznivcom, záujemcom o dejiny a kultúru, prajeme príjemné letné čítanie.

Mgr. Andrea Paráčová, šéfredaktorka

Nové číslo Kysuckého múzejníka je dostupné tu: https://pdf.istranka.sk/muzeum/012021.html