20210815 133348Hoci Svetový deň včiel bol už v máji, včera 15. augusta 2021 sa v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke zišli včelári, predajcovia včelích produktov nielen z Bystrickej doliny, ale aj zo širokého okolia.

V minulosti sa takmer v každej dedine nachádzal niekto, kto sa venoval chovu včiel a výrobe medu. Sme radi, že sa tieto zvyky zachovali až do dnešných čias a, že si stále môžeme vychutnať pravý, nefalšovaný a blahodarný med. Preto opäť aj tento rok Kysucké múzeum v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, ZO SZV Stará Bystrica, ZO SZV Kysucké Nové Mesto, RO SZV Žilina, s Krčmou z Korne a s čestným hosťom RO SZV Prešov pripravilo Včelársku a sladkú nedeľu.

Včelárstvo má na Slovensku dlhú tradíciu, začalo takzvaným brtníctvom, lesným včelárstvom a postupne prešlo k modernému včeláreniu, ktoré má dnes mnohých pokračovateľov. Ale, ako zdôraznil Miloš Belan, predseda ZO SZV v KNM, včiel a včelstiev na svete značne ubúda a príčinou sú aktivity človeka, ale najmä to, že sme sa prestali riadiť sedliackym rozumom. Dôvodom organizovania tohto podujatia, je podľa neho, predovšetkým zachovávanie tradícií a upozornenie na prínos medu pre zdravie. Spresnil, že návštevníci sa tu mohli dozvedieť informácie o priaznivých účinkoch medu a včelích produktov na zdravie človeka prostredníctvom množstva prednášok.
Od rána mal každý kto k nám zavítal možnosť vidieť presklený úľ, odlievanie sviečok, zakúpiť si med a medové výrobky či odfotiť sa pri fotostene so včielkami alebo pri našich historických úľoch s dymákom, ale aj ochutnať a hlasovať za najlepší med z Bystrickej doliny.

Bystrice a Kysuce sa môže pochváliť čistým vzduchom a panenskou prírodou, preto miestni včelári nedajú dopustiť na mimoriadnu kvalitu ich medu a krásne vidieť, v ktorej časti vznikol ten či onen med. Najchutnejším z dvadsiatich prihlásených vzoriek bol med od pána Jána Beliančina, na druhom mieste sa umiestila Eva Marušková a tretí najlepší med bol od pani Heleny Zacharovej. Okrem tejto súťaže prebiehala aj fotografická súťaž Včielka medonosná, do ktorej sa zapojili siedmi účastníci so sedemnástimi fotografiami včielok. Táto súťaž prebehla na sociálnych sieťach Kysuckého múzea v podobe ankety a hneď od začiatku mala jasnú favoritku pani Barboru Adámkovú, druhé miesto získal Jaroslav Adámek a o tretie sa spolu podelili obaja spomenutí víťazi.
Sprievodný program bol naozaj bohatý. Počas dňa si milovníci folklóru mohli vychutnať vystúpenie sestier Jančigových z Kysuckého Lieskovca a rodiny Mrvečkovej z Lodna. Nechýbali ani sladké špeciality z Kuchyne starých materí ako aj rôzne prezentácie včelárov.
Veríme, že Včelárska a sladká nedeľa spríjemnila návštevníkom oddychový deň a prežili ho vo veselej nálade, poučení alebo nákupe originálnych včelích produktov.
Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Včelám zdar!

Mgr. Miroslava Jančulová