299634589 603073694621697 7319042917218617001 n

Včelárska nedeľa patrí k tradičným letným podujatiam, ktoré sa konajú v Múzeu kysuckej dediny pravidelne každý rok. Je to podujatie, ktoré prináša do skanzenu vôňu medu a pripomína nám nezastupiteľné miesto včiel na Zemi.

Počas tohtoročného podujatia 14. augusta 2022 prebehlo na pôde múzea niekoľko odborných prednášok. Pozvaní hostia informovali o živote včely medonosnej, ponúkli množstvo motivačných rád pre včelárov začiatočníkov. Prednášky poukázali, ako možno včely chrániť, pomáhať im a tešiť sa z nich v našom každodennom živote. Návštevníci tak získali pozoruhodný pohľad do včelieho sveta očami skúsených včelárov. Počas programu nechýbali stánky s medom, medovinou, medovníkmi, včelárskymi potrebami, sviečkami a rôznymi inými produktmi od ľudovoumeleckých výrobcov. Na svoje si prišli aj milovníci tradičnej Kuchyne starých materí či folklóru v podaní sestier Jančigových a heligonkárov z Čadce. Nezabudli sme ani na deti, ktoré si mohli vyskúšať svoju zručnosť pri výrobe rámikov do úľov, sviečok z medzistienok alebo sa zapojiť do kvízu a vyhrať peknú cenu v tombole. V závere podujatia prebehlo vyhodnotenie súťaží: Najkrajší medovník, Sviečky zo včelieho vosku, Najlepší bystrický med, ktoré sme pripravili v spolupráci so ZO SZV Stará Bystrica, ZO SZV Kysucké Nové Mesto a RZ SZV Žilina. Do súťaží sa prihlásili súťažiaci z celého Slovenska a ich diela si mohli návštevníci pozrieť na výstave počas podujatia.

Najkrajší medovník:

1. miesto  Slavomíra Krkošková
2. miesto  Barbora Gašperáková
3. miesto  Mária Jozeková

medovniky

Sviečky zo včelieho vosku:

1. miesto

Michal Šimko

2. miesto Maroš Pavúk
3. miesto Viktoriya Sayová

sviečky

Najlepší bystrický med:

1. miesto  Marián Prievozník
2. miesto  Ján Beliančin
3. miesto  Samuel Chodelka

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do našich súťaží a výhercom srdečne blahoželáme!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum