Blue Minimal Hello January Facebook Post kópia 2

September je mesiacom babieho leta, časom zberu a prvých príprav na zimu. Hoci je mesiacom kedy sa deťom skončili prázdniny, dospelým dovolenky a nastal čas nastúpiť do školy či do práce o kultúru v expozíciách Kysuckého múzea nebude núdza.


Jeseň bude v skanzene nabitá podujatiami, ktoré potešia milovníkov histórie, tradícií i prírody

Múzeum kysuckej dedin

Prvá septembrová nedeľa prinesie v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke Poľovnícku nedeľu. Návštevníci sa môžu tešiť na poľovnícku kuchyňu, lesnú pedagogiku, aktivity so sovičkami či výstavu poľovníckych trofejí. Celé podujatie spríjemní súbor Trubačov OMS z Přerova. V nedeľu 11. septembra 2022 sa budú v skanzene oslavovať dožinky. Počas dožinkovej nedele si návštevníci v Raganovom mlyne môžu pozrieť výstavu ovocia a zeleniny, ktorá sa tento rok urodila na Kysuciach. Prostredníctvom scénických pásiem priblížime zvyky a tradície súvisiace so žatvou a mlátením obilia. O týždeň neskôr 18. septembra 2022 čaká na návštevníkov jedinečné podujatie Deň dreva, ktoré poukáže na mnohoraké využitie tohto materiálu v každodennom živote našich predkov. S jeseňou sa spája aj sezóna kyslej kapusty, ktorá patrí k základným surovinám v slovenskej kuchyni. Návštevníci sa počas poslednej septembrovej nedele dozvedia, ako sa na Kysuciach do suda dlávila kapusta. Nebude chýbať ani tradičná Kuchyňa starých materí a jedlá z kyslej kapusty, ktoré sa budú pripravovať priamo v jednotlivých objektoch skanzenu.

V Kysuckom múzeu sprístupníme novú stálu expozíciu Dejiny Čadce a okolia

múzeum čadca
Kysucké múzeum takisto ponúka zaujímavé tipy na príjemne strávený voľný čas. Vrelo odporúčame výstavu Ornament, ktorá návštevníkov oboznámi s rôznymi druhmi ornamentov na zbierkových predmetoch zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Návštevníci môžu ešte navštíviť aj banerovú výstavu Zem, miesto pre život – Noční lovci – sovy, ktorá zostane v ponuke do 5. septembra. V ponuke zostáva aj výstava s názvom ,,Na ľudovú nôtu“, ktorej autori Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, sa prostredníctvom umenia snažia priblížiť slovenskú kultúru dnešnej generácií.  Návštevníci môžu tešiť na novú stálu expozíciu Dejiny Čadce a okolia, ktorá návštevníkom priblíži najcennejšie zbierkové predmety Kysuckého múzea napr.: Horelický poklad, artefakty z priemyselnej výroby v Čadci a mnoho iných zaujímavostí. Okrem uvedených výstav a expozícií sme na september pripravili konferenciu venovanú Jánovi Palárikovi, ktorá prebehne 13. a 14. septembra 2022. Vzhľadom na obmedzené priestorové kapacity je potrebné nahlásiť záujem o pasívnu účasť na konferencii do 9. septembra 2022 na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..


Zaujímavé stále expozície, ale aj výstava Dvojníci – menovci z prírody

Vlastivedné múzeum

Pri návšteve Kysúc by návštevníci nemali obísť ani Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, kde, aj počas septembra bude ich oči tešiť Kysucká odysea. Prostredníctvom ktorej môžete nahliadnuť do rozličných dôležitých etáp kysuckej histórie – vidieť pravekých ľudí, vytyčovanie chotárnych hraníc v stredoveku, Juraja Turzu s manželkou Alžbetou Czoborovou, pastiera z čias valašskej kolonizácie či vojakov pripravujúcich sa na bitku pri Budatíne na konci roka 1848. Najväčším lákadlom expozície je však bezpochyby verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Okrem stálej expozície ponúka múzeum vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili... Počas celej jesene budú môcť návštevníci vidieť aj banerovú výstavu Dvojníci- menovci z prírody, ktorých spája rovnaké pomenovanie alebo rovnaký základ slova. Ten je založený na spoločnom tvare, charakteristických vlastnostiach, ale mnohokrát ich spoločný názov vyplynul aj z prepojenia jedného organizmu s druhým.


Dvorné dámy v Kaštieli Radoľa

Kaštiel radola

Aj Kaštieľ Radoľa, jedna z mála renesančných pamiatok a jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach okrem pútavých premenných výstavy poskytne stretnutie s históriou. Svet dávnych predkov poukáže na najstaršie stopy človeka v regióne, spoznáte dejiny Kysuckého Nového Mesta aj interiér meštianskych domácností. Kto ešte nestihol, môže do polovice septembra navštíviť výstavu porcelánu – kávových a čajových súprav, jedálenských servisov i rôznych jedinečných solitérov zo zbierok Kysuckého múzea. Počas celého mesiaca zostane prístupná aj výstavy Hlávka do krásy odetá a Trstenská keramika. Na detských návštevníkov čakajú tvorivé dielne, kde si môžu navrhnúť svoj vlastný vzor na papierový tanier.

Všetkých srdečne pozývame!

Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum