Advent s Kysuckým múzeom

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre svojich priaznivcov cyklus s názvom Advent s Kysuckým múzeom.  Počas celého adventu sa návštevníci  môžu tešiť na tematické výstavy, podujatia či koncert.

20.11 - 18. 12. 2022

Cyklus podujatí v Kysuckom múzeu začne už od 20. novembra 2022 výstavou Od Ondreja do Troch Kráľov, ktorá nadväzuje na dlhoročnú tradíciu vianočných výstav v múzeu. Jednotlivé scény výstavy Od Ondreja do Troch Kráľov náznakovo predstavia výber zaujímavých ľudových zvykov, zaujímavé postavy z obchôdzok a koledovania. Výstava je obohatená o banery, na ktorých si návštevníci môžu  prečítať všetko podstatné o histórií Vianoc, vianočnom stromčeku o jeho vzniku a o jednotlivých dňoch vianočného obdobia. Na návštevníkov čaká aj predajná časť výstavy s jedinečnými vianočnými dekoráciami z dreva, vosku, medovníkov, skla či  textilu. Nezabudli sme ani na školy a žiakov, pre ktorých sme pripravili vianočné tvorivé dielne, kde si budú môcť vyrobiť vianočnú ozdobu. Na tvorivé dielne je potrebné sa vopred objednať na t.č. +421 41 43 213 86. Od 1. decembra 2022 do ponuky výstav pribudne  výstava Maľujeme zimu, ktorá prostredníctvom obrazov neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci, sprítomní  návštevníkom pravú kysuckú zimu.

Hoci Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke koncom októbra zatvorilo svoje brány, pripravili sme pre našich priaznivcov dve zimné podujatia. Počas druhej adventnej nedele (4. decembra 2022) sa  môžu všetky deti tešiť na príchod Mikuláša anjela a čerta. Pre milovníkov Vianoc, ktorí si neodpustia návštevu vianočných trhov bude na tretiu adventnú nedeľu (11. decembra 2022) v ponuke podujatie Vianočné trhy na dediny. Návštevníci môžu počas podujatia ochutnať jedlá z Kuchyne starých materí, ale aj zabíjačkové špeciality. Zažijú pravé obchôdzky Lucií a budú si môcť vypočuť koledy v podaní  ŽSS Dolinka a ĽH Starejší z Novej Bystrice. Skanzen bude v tieto dni otvorený od 10. 00 do 16. 00 hod. a všetky deti do 15 rokov budú mať vstup zadarmo.

Adventná atmosféra zavíta aj do Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou, kde sme na štvrtú adventnú nedeľu (18. decembra 2022) v spolupráci s MSZ Kysuca pripravili Adventný koncert, ktorý začne o 14.00 hod.

Veríme, že prijmete pozvanie na adventné podujatia v Kysuckom múzeu. Tešíme sa na stretnutie!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum