- klienti DD a DSS v Kysuckom Novom Meste zavítali do skanzenu
- úcta k tradíciam je aj úctou k jeseni života

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 14.8.2008

O tom, že skanzen je výnimočným múzeom pod otvoreným nebom, kde sa návštevníci môžu pokochať pohľadom na ľudovú architektúru v malebnom prírodnom prostredí a zoznámiť sa so starobylými zvykmi dávnych predkov nemajú návštevníci Múzea kysuckej dediny na Novej Bystrici – Vychylovke žiadne pochybnosti. Tí mladší tak môžu hlbšie načrieť do klenotnice folklóru, starší zase zaspomínať na časy  svojej mladosti, ako to urobili obyvatelia Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb na ulici Ľ. Štúra v Kysuckom Novom Meste, ktorí skanzen v stredu 13. augusta navštívili.

Predpoludnie strávené v muzeálnej dedinke rozkladajúcej sa okolo Kostola Panny Márie Ružencovej bolo pre nich plné zážitkov, ktoré nemohla prekaziť ani dažďovými mrakmi zatiahnutá obloha. Viacerí zo 46 účastníkov sprevádzaných opatrovateľkami a poverenou riaditeľkou zariadenia Miriam Bugrovou pri prehliadke neskrývali dojatie, keďže pochádzajú z dnes už neexistujúcich obcí zátopovej oblasti Harvelka a Riečnica, z ktorých  sa v skanzene zachránilo niekoľko objektov. Pobyt spríjemnila i jazda vláčikom Historickej úvraťovej železnice.

Na základe pozitívneho ohlasu obyvateľov Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb z Kysuckého  Nového Mesta,  Kysucké múzeum v Čadci a DD a DSS v Kysuckom Novom Meste, ktorých spoločným zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravujú koncom septembra pod názvom „Slnko v jeseni života“ spoločné stretnutie seniorov a obyvateľov zariadení v kompetencii Odboru sociálnych vecí ŽSK z oravského i kysuckého regiónu. „Návšteva skanzenu je pozitívnym a zároveň atraktívnym spestrením života našich obyvateľov, a preto chceme v spolupráci s múzeom pokračovať“, hovorí M. Bugrová, zatiaľ čo poverený riaditeľ KM Miloš Jesenský dodáva, že tam, kde sa ctia tradície našich predkov možno najlepšie rozvíjať aj úctu k jeseni života.

Lenka Jancová,
komunikačný manažér  KM