- svadobné zvyky v Múzeu kysuckej dediny
tradície priblížilo päť folklórnych skupín

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 19. 8. 2008

Svadba odjakživa patrila medzi významné spoločenské udalosti. Uzatvorenie manželstva znamená nielen spojenie muža a ženy, ale aj spríbuznenie ich rodín. S týmto obradom sa spájajú najrôznejšie zvyky a obyčaje, z ktorých sa ešte väčšina dodnes zachováva. Mnoho zvyklostí pritom pochádza z dávnych dôb pred našim letopočtom. Kysucké múzeum v Čadci, vo svojej expozícii, v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke v spolupráci s folklórnymi skupinami pripravili pre návštevníkov bohatý program približujúci svadobné zvyky na Kysuciach.

Po rozhodnutí muža a ženy uzavrieť manželstvo došlo k „pytačkám“, kedy mladý pán navštívil rodinu budúcej manželky a požiadal rodičov o ruku ich dcéry. Tento akt predviedla FS Kysucký Lieskovec v objektu U Hruškuliaka. V objekte U Rybov prezentovala FS Rudina tzv. biely tanec, čiže rozlúčku mladuchy s dievčenským životom a v dome riečnického richtára FS Staškov uskutočnila proces vítania mladého pána v rodine nevesty. V každej obci Kysúc bola svadba podobná, no nie vždy totožná, a tak FS Čierne priblížila priebeh „Čerňanskej“ svadby. Táto sa uskutočnila v obytnom dome Do Potoka. Hosťom nedeľného programu bol aj folklórny súbor Goral zo Suchej Hory, návštevníkom na pódiu pri krčme z Korne predviedol „Goralskú svadbu“ a v nej tance a spevy z goralskej oblasti.

Vystúpenie folklórnych skupín sa začalo o pol jedenástej, o 12.50 hod. sa uskutočnil slávnostný svadobný sprievod všetkých súborov a o jednej popoludní prebehla svätá omša v Kaplnke Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou. Po slávnostnej omši sa milovníci folklóru zišli na pódiu pri Krčme z Korne, kde každá FS predstavila návštevníkom svoj repertoár ľudových piesní. Z každého objektu MKD sa ozývali svadobné tóny, návštevníci prechádzali celým areálom a v každej usadlosti sa dozvedeli mnoho o tradíciách kysuckých svadieb. Rovnako si mohli zakúpiť aj ľudové výrobky z keramiky, drôtu, dreva či potešiť blízkych medovníčkami. Toto vydarené podujatie má dlhoročnú históriu, počas ktorej múzeum  v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom pripravuje Ospievané Beskydy so zameraním na rôzne ľudové zvyky kysuckých obcí.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM