- astronaut v Galérii Drotárie
- zaujímavé výstavy Kysuckého múzea

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 5. 9. 2008

Kysucké múzeum v Čadci (ďalej len KM), organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, má pre návštevníkov pripravené nové výstavy so zaujímavou rôznorodou tematikou.

Vo výstavnom priestore na poschodí KM sa nachádza výstava venovaná 230. výročiu povýšenia Čadce na mestečko „Čadca od udelenia mestských výsad po súčasnosť.“ Cieľom je priblížiť návštevníkovi  historický vývoj Čadce od povýšenie z osady na mestečko v roku 1778 až po súčasnosť. Výstava  pozostáva z dvoch časti. Prvá má názov História slovom a obrazom, kde je prostredníctvom odborných textov, faksimile historických dokumentov, dobových fotografií, pohľadníc, tlače, plánov a mapiek  prezentovaný historický vývoj  mesta. Druhá časť je pomenovaná Jedno mesto – dve kultúry.  V tejto časti je prostredníctvom trojrozmerných exponátov prezentovaný  život obyvateľov mesta, ktorý je pozoruhodný tým, že v jednom meste existovali dve rozdielne kultúry a spôsoby života. Garantom výstavy je historik KM, Ivan Žilinčík, ktorý ju autorsky pripravil v spolupráci s Mestom Čadca a môžete ju navštíviť do 13. novembra. 2008.

Druhá, netradičná výstava umiestnená na prízemí budovy KM nesie názov „Čierne diamanty kuchyne“. Táto je z väčšej miery zameraná na neznámu hubu – hľuzovku. Na jednotlivých paneloch sa o nej dozviete, že ako pokrm slúžila už v Rímskej ríši, či starovekom Grécku, zistíte ako sa pestuje, vysádza, spracováva, aké má gastronomické využitie. Tiež Vám bude priblížené agrolesníctvo – systém, ktorý spája poľnohospodárske a lesnícke technológie. Výstava je spojená s projekciou filmu „O jedlých a jedovatých hubách“. Výstava je pripravená v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pozrieť si ju môžete od 2. 9. do konca roka 2008.

23. augusta 2008 pribudla v Galérii Drotárie k drôtenej soche slovenského herca Jozefe Kronera ďalšia drôtovaná plastika významnej osobnosti Kysúc, kozmonaut Eugen Andrew Cernana. Jeho starí rodičia pochádzali z Vysokej nad Kysucou. Obe sochy zhotovil umelecký drotár Ladislav Jurovatý v spolupráci s výtvarníčkou Martinou Piatkovou. Založiť Galériu Drotárie sa rozhodla Kysucká kultúrna nadácia v spolupráci s obcami a mestami Kysúc, čím sa stala  nielen pamiatkou na pracovitých predkov, ale i pýchou a inšpiráciou pre potomkov. Ako prezradil správca KKN, Dušan Mikolaj, o rok pribudne ďalšia drôtená socha kysuckej osobnosti a to Jána Palárika.

Otváranie hodiny Kysuckého múzea v Čadci:
Pondelok – piatok: 8.00 - 16.00 hod.
Sobota – nedeľa: 10.00 – 15.00 hod.

Lenka Jancová
                                                                                                   komunikačný manažér KM