- ruský televízny štáb v kysuckom skanzene
- filmovalo sa napriek extrémnym podmienkam

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 29. 9. 2008

Prednedávnom v rámci Infocesty organizovanej Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) pre ruských touroperátorov zavítala do Múzea kysuckej dediny na Vychylovke tvorivá skupina ruskej televízie NTV (Nezavisimoje televidenije) pod vedením redaktora Kirryla Zyagina a kameramana Alexandra Semenova, majúcimi bohaté skúsenosti s natáčaním dokumentov z rôznych častí sveta, medzi ktorými nechýbajú ani tak exotické krajiny ako Benin, Madagaskar alebo Čína. Napriek mimoriadne obtiažnym podmienkam, počas hustého dažďa a pri teplote 7 stupňov, defilovali pred kamerou NTV folklórne súbory v bohatom programe, ktorý priblížil priebeh typickej svadby na Kysuciach v podaní Folklórnej skupiny Staškovanka. Jej členovia následne predstavili i jánske zvyky a pálenie vojany.  Ruský televízny štáb zachytil tiež vystúpenie známeho Folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou, členky ženskej speváckej skupiny Jedľovina v programe tradičného prania prádla tentoraz v ľadovo studenom potoku, ako aj gelbovanie dreva, počas ktorého pracovníci Historickej úvraťovej železničky predviedli spracovanie a nakladanie kmeňov na oplenový vozeň ťahaný do úvratí parnou lokomotívou, čím sa program pripravený pre NTV napriek nepriazni počasia dostal do svojho úspešného finále. Tohtoročná Infocesta bola podľa slov riaditeľky Odboru regionálneho rozvoja ŽSK Eriky Lamačkovej zameraná na prezentáciu celkového prírodného, historického a kultúrneho potenciálu cestovného ruchu v Žilinskom kraji a už prvý deň začala práve návštevou kysuckého skanzenu. „Rád by som vyjadril nášmu zriaďovateľovi poďakovanie za podporu pri príprave tohto podujatia, pracovníkom múzea, ako aj všetkým účinkujúcim folklórnym skupinám a súborom, ktorí napriek náročným podmienkam s úsmevom, obetavosťou  a hrdosťou predviedli bohatstvo našich tradícií ruským divákom“, uviedol poverený riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský, ktorý spolu s poslancom ŽSK Jaroslavom Veličkom a etnografom Pavlom Markechom dohliadal  počas dvojdňovej filmovačky 14. a 15. septembra na jej plynulý priebeh.

Lenka Jancová,
komunikačný manažér KM