- posledný muž na Mesiaci oslavuje jubileum 75 rokov
- Eugene A. Cernan je na slovenské korene hrdý

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 13. marec 2009

V sobotu 14. marca 2009 oslavuje životné jubileum 75 rokov astronaut Eugene Andrew Cernan, svojim pôvodom zviazaný s regiónom Kysúc. Aj keď sa narodil 14. marca 1934 v Bellwoode (Chicago, Illinois, USA), ako vnuk Štefana a Anny Čerňanovcov, pochádzajúcich z Vysokej nad Kysucou, na pôvodnú vlasť svojich predkov nezabúda.

Po štúdiu na Purdueovej univerzite a aktívnej službe pilota sa v októbri 1963 stal členom 3. skupiny astronautov NASA. Do vesmíru prvý raz vzlietol ako pilot Gemini 9 a stal sa tretím človekom, ktorý vystúpil v skafandri do voľného kozmického priestoru. Na palube Apolla 10 sa zúčastnil letu k Mesiacu, pri ktorom uskutočnil generálnu skúšku pristátia na tejto obežnici. Bol veliteľom Apolla 17, uskutočnil šieste pristátie na Mesiaci, počas ktorého s geológom H. Schmittom vykonali celý rad vedeckých experimentov. Vo vesmíre nalietal celkom 23 dní 14 hodín a 16 minút.

Cernan je jedným z najznámejších kozmických veteránov, jedným z troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát a je zatiaľ posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu. Jeho menom nazvali nielen planétku č. 12790, ale aj Základnú školu vo Vysokej nad Kysucou. Na Slovensko zavítal v septembri 1974 a septembri 1994, pri poslednej návšteve nevynechal ani skanzen a historickú železničku, ktoré pre Žilinský samosprávny kraj  spravuje Kysucké múzeum. V múzeu je rovnako možné prehliadnuť si drôtovanú plastiku E. A. Cernana, ktorá je výtvorom umeleckého drotára Ladislava Jurovatého jr. a výtvarníčky Martiny Piatkovej a donedávna aj výstavu Mariána Pauera Človek na Mesiaci s artefaktmi z Cernanových vesmírnych ciest.

„V súčasnosti sme v rámci vedecko-výskumnej činnosti začali zbierať a spracúvať všetky informácie viažuce sa k pôvodu a návštevám pána Cernana na Kysuciach“, hovorí riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský a dodáva, že originálne spojenie histórie kozmického výskumu a regionálnej histórie prostredníctvom osobnosti E.A. Cernana je jednou z bádateľských priorít tejto inštitúcie.

Lenka Jancová
komunikačný manažér  KM

Cernan na HLÚŽ (1)

Cernan pri  usadlosti Hruškuliakovia (2)