- zima vo Vychylovke opäť udiera plnou silou
- kalamitná situácia v Múzeu kysuckej dediny

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 23. marec 2009

Hoci máme podľa kalendára koniec marca, zima na Kysuciach opäť udiera plnou silou. Presvedčiť sa o tom mohli pracovníci Múzea kysuckej dediny (MKD) na Vychylovke, ktoré spravuje Kysucké múzeum pre Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). V prvý jarný deň  bolo v areáli skanzenu nasnežené natoľko, že mali problém dostať sa do práce a situáciu zachraňovali ťažké mechanizmy Správy ciest ŽSK. Za volantom výkonného traktora s pluhom a sypačom bolo možné vidieť aj riaditeľa Závodu Kysuce Vladimíra Greguša, ktorý do boja so snehovým živlom povolal aj snežnú frézu.

Napriek úsiliu múzejníkov a ústretovosti krajských cestárov však kalamitný stav v skanzene pretrváva. V noci z 23. na 24. marca počas snehovej búrky padajúce stromy poškodili transformačnú stanicu, takže v MKD bola na dva dni prerušená dodávka  elektrického prúdu. Napriek sťaženým podmienkam však zamestnanci skanzenu chodia do práce, keďže je potrebné zhadzovať zo šindľových striech masy snehu, aby nedošlo k ich poškodeniu či zboreniu krovov.

„Zima vie byť  na Vychylovke naozaj veľmi krutá,“ hovorí riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. „Bez spolupráce a ústretovosti  Správy ciest ŽSK by sme si sotva poradili.“ Napriek extrémom počasia sa však pre budúcnosť vedenie múzea nevzdáva myšlienky na celoročnú prevádzku.

Lenka Jancová
komunikačný manažér  KM

Fréza pri odstraňovaní kalamity (1)

Fréza smerom do Hruškuliaka (2)