- spolupráca s poľským partnerom
- projekty pre zatraktívnenie Kysuckého múzea a jeho expozícií

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 5. 6. 2009

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa v tomto roku zapojila do projektu na získanie finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.  Vďaka získaným finančným prostriedkom by Kysucké múzeum chcelo zrealizovať dva projekty. Jedným z nich je projekt s názvom Múzeum deťom,  a druhým je Škola v múzeu. Cezhraničným partnerom pri oboch je poľská obec (gmina) Strumień v zastúpení primátorkou Annou Grygierekovou.

Školou v múzeu sa vybuduje a zariadi špecializovaná učebňa v Prírodovednej expozícií v Krásne nad Kysucou, prostredníctvom ktorej sa žiaci, študenti a učitelia zo základných a stredných škôl z regiónu Kysúc a mestečka Strumień dostanú k lepšiemu prístupu prírodovedného odboru vzdelávania. Okrem tohto sa zrealizujú viaceré podujatia, napríklad Drôtovaná a medová krása, Kuchyňa starých materí, Detská olympiáda, Živý šach, Presný zásah, Stredoveká kuchyňa. Realizáciou projektu sa vytvoria vzájomné cezhraničné vzťahy a prehĺbi sa spolupráca medzi obyvateľmi slovensko-poľského pohraničia, posilní sa cezhraničná spolupráca udržiavaním a rozvíjaním kultúrnych tradícií pre ďalšiu generáciu.  V nedávnom čase sa uskutočnilo druhé pracovné stretnutie zástupcov Kysuckého múzea a Strumieńa, kde došlo k podpísaniu partnerskej dohody k projektu Škola v múzeu.

Cieľom projektu Múzeum deťom je vybudovanie miniparku zábavy a oddychu v areáli Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Deti z Kysúc a Strumieńa dostanú priestor a možnosť aktívne využívať svoj čas, prídu do kontaktu s deťmi hovoriacimi iným jazykom, ktorý sa mierne odlišuje od ich rodného jazyka, zapoja sa do kultúrno-športových aktivít, hravou formou získajú vedomosti z oblasti histórie regiónu Kysúc.

Okrem týchto dvoch projektov sa Kysucké múzeum zapojilo aj do grantového systému Žilinského samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM