- rekordná augustová návštevnosť
- nielen lokomotívy ale už i uniformy dominujú železnici

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 17.9.2009

Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke (ďalej len HLÚŽ) je jednou z expozícií v prírode Kysuckého múzea v Čadci a láka niekoľko tisíc návštevníkov ročne. Priebeh tohtoročnej sezónny je taktiež veľmi úspešný. Veď po dvoch rokoch lokomotívy vďaka Žilinskému samosprávnemu kraju (ďalej len ŽSK) opäť jazdia do prvej úvrate, a tak návštevníci môžu obdivovať unikátny úsek technickej pamiatky. Významným sviatkom pre železničku bola aj oslava najstaršej parnej lokomotívy U 34 – „Malej Maďarky“, ktorá v tomto roku oslávila storočnicu. Krásnym spríjemnením jázd sa stala večerná romantická jazda pri príležitosti konania Noci múzeí a galérií. Najväčší záujem o jazdy na železničke bol v letnom mesiaci august. V posledný augustový víkend sa dokonca zmenil oficiálny harmonogram jázd, z aktuálnych ôsmych sa pre veľké množstvo návštevníkov stalo dvanásť a to boli za každú lokomotívu zapojené až dva vozne. Augustová návštevnosť sa tak vyšplhala na číslo 11 427! A to len za tridsaťjeden dní. Len pre porovnanie, za sezónnu prevádzku, čiže šesť mesiacov, napríklad v roku 1995 železničku navštívilo 9 566 návštevníkov, v roku 1996 ich bolo 12 033.

Čo je však na železničke nové a čo od septembra obdivujú všetci návštevníci sú novučičké uniformy rušňovodičov, brzdárov i lektoriek. Keďže ide o lesnú železničku, majú krásnu sýtozelenú farbu a dotvorili tak dokonalý obraz prevádzky na železnici. Kysucké múzeum ich mohlo zakúpiť aj vďaka 2% dane fyzických a právnických osôb, ktoré boli prostredníctvom predsedu ŽSK Juraja Blanára darované Klubu priateľov pre záchranu kultúrnych a historických pamiatok Kysúc pôsobiacom pri Kysuckom múzeu v Čadci. Tak ako je pre Múzeum kysuckej dediny charakteristická Kuchyňa starých materí či nedeľný folklórny program, tak budú odteraz pre Historickú lesnú úvraťovú železničku charakteristické nielen lokomotívy ale i zelené uniformy.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM