- lukostrelci obsadili kaštieľ v Radoli
- šachové figúrky ožili

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 24.9.2009

Kto prišiel v nedeľu, 20. septembra na nádvorie kaštieľa v Radoli skutočne neoľutoval. Dobrú náladu tu všetkým návštevníkom zabezpečilo poobedné, netradičné podujatie, v ktorom vystúpili lukostrelci i živé šachové figúrky. Históriu lukostreľby, spôsob používania lukov a šípov, charakteristiku ich jednotlivých častí opísali a zároveň znázornili piati členovia Historického lukostreleckého klubu Čierny Sokol (Fekete Sólyom) z Marcelovej. Odetí v dobových kostýmoch predviedli streľbu zvratných lukov, pričom mierili do pripravených terčov. Luk v minulosti patril k bezhlučným zbraniam využívaných na lov zvierat i v bojoch. V súčasnej dobe na Slovensku pôsobí niekoľko desiatok lukostreleckých klubov, venujú sa nielen historickej prezentácii tohto nástroja ale používajú ho aj na športové účely. Historický lukostrelecký klub Čierny Sokol pôsobí ako občianske združenie od roku 2004, zjednocuje osemnásť členov, medzi ktorými sú i deti a ženy. Hlavným cieľom združenia je zachovávať a oživovať tradície a históriu lukostreľby, uskutočňovať lukostrelecké podujatia na Slovensku i v zahraničí. Po prezentácii združenia si mohol každý návštevník vyskúšať ako sa z luku strieľa. Na pohľad jednoduchý pohyb rúk a presné zamierenie na cieľ, no v skutočnosti hotové umenie. Vďaka ústretovosti a trpezlivosti skutočných lukostrelcov si svoj šíp vystrelilo nejedno dieťa, ktoré navštívilo kaštieľ, no detskú dušu v sebe nezaprelo aj niekoľko rodičov, ktorí taktiež lukostreľbu vyskúšali.

Kto si chcel preveriť svoje logické myslenie, ten si nenechal ujsť partiu šachu. Nič nezvyčajné by sa nedialo, keby bola šachová partia klasická – v tichom prostrední a absolútnom sústredení, s cieľom dať súperovi mat. No, táto partia bola skutočne nezvyčajná. Veď Dáma, kráľ, kôň, veža, strelec, pešiak, generál, major, plukovník a všetky ostatné šachové figúrky ožili! Túto kráľovskú hru živým spôsobom prezentovali študenti Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci a zahrali tak dve partie šachu. Študenti gymnázia sú členmi neformálneho združenia „Živý šach“, ktoré vzniklo počas realizácie projektu „Nuda? Žiadne strachy, sú tu živé šachy!“. Svoje biele a čierne kostýmy si svojpomocne ušili vo voľnom čase. Nadšenie, radosť z hry a spontánnosť vyvolali na tvárach návštevníkov spokojné úsmevy. Veď v jedno nedeľné popoludnie si mohli vyskúšať vystreliť z luku, vidieť živé šachové figúrky ale i prezrieť stále expozície a výstavy kaštieľa, ktorý pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM