- v Kapure sa predstaví Staškovanka
- natáčanie v snehom zaviatom skanzene

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 20.10.2009

Skanzen vo Vychylovke opäť raz poslúžil na filmovanie. Tentokrát sa v hlavnej úlohe predstavila folklórna skupina Staškovanka zo Staškova. Vďaka iniciatíve pracovníčky múzea, Dariny Hnidkovej, sa o kysuckom ľudovom súbore dozvedeli tvorcovia cyklickej relácie o slovenských ľudových piesňach, zvykoch a tancoch s názvom Kapura. Ešte v minulom roku oslovila tvorcov programu s návrhom, že aj na Kysuciach existujú skupiny, o ktorých činnosti by sa mohli dozvedieť diváci z celého Slovenska. Režisér programu, Peter Hudák, s návrhom súhlasil, oslovila sa skupina Staškovanka a miestom natáčania sa určilo Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke s termínom 14. október 2009. Nikto však nepredpokladal, že natáčanie skomplikujú nepriaznivé poveternostné podmienky a prinesú až osemdesiat centimetrov  snehovej prikrývky. V mrazivom počasí a neustálom snežení sa v exteriéri filmovať nedalo, tak sa pre štáb a účinkujúcich vybrala stodola v usadlosti U Poništa.

Folklórna skupina predstavila program Odpoludnie na humne, ženy predviedli tradičné jesenné práce, s ktorými si v minulosti vypĺňali pracovné dni, ako napríklad šúpanie fazuľových strukov či  plátanie vriec a muži sa venovali náročnejším opravám náradia. Tieto činnosti obohacovali spevom kysuckých piesní. Filmovanie skončilo s príchodom večerných hodín a padnutím tmy na skanzen. Na druhý deň však tvorcovia programu pokračovali v expozícii Kysuckého múzea v Čadci, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Tu svoju zručnosť predviedol jeden z kysuckých drotárov, pán Róbert Hozák. Ak chcete vedieť, ako hlavné úlohy v relácii Kapura stvárnili kysuckí predstavitelia, sledujte dňa 24. októbra 2009 o 16:25 hod. Slovenskú televíziu 2.

Skanzen vo Vychylovke patrí k vyhľadávaným miestam nielen turistov zo všetkých krajín sveta, ale pre svoju nedotknutú prírodu a pôvodnú architektúru predstavuje dokonalý kúsok histórie aj pre filmárov. Veď v skanzene sa natáčali také veľkofilmy ako Želary, Jaškov sen, Ako divé husi, Pehavý Max a strašidlá, Plavčík a Vratko, Lietajúci Cyprián či Živá voda.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM