4. ručné sadenie zemiakov

Ľudia na dedine žili stáročia v každodennom rytme, ktorý pod vplyvom zvykov a povier vytvoril charakteristickú ľudovú kultúru. Snáď najcharakteristickejším javom súvisiacim s príchodom jari na dedine boli a aj sú práce na poliach či v záhradách. Hoci sa agrárny rok začínal už v marci, v niektorých regiónoch napr. na Kysuciach to bolo kvôli klimatickým podmienkam neskôr. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na nedeľu 15.mája 2022 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie s názvom Jar na dedine.

15.5.2022

Počas dňa budú prebiehať ukážky jarných prác, odborná prednáška o poľnohospodárstve, kuchyňa starých materí a predaj ovocných stromčekov, kríkov a kvetov. Členovia Slovenského zväzu záhradkárov Nová Bystrica v usadlosti Do Potoka budú vysádzať ovocné stromčeky. Návštevníci sa určite dozvedia, aké druhy sú typické a odolné pre chladnejšie podnebie na Kysuciach. Nezabudli sme ani na ukážku tradičného sadenia zemiakov, pretože v minulosti sa vysádzali po celom chotári a túto prácu priblíži FS Kýčera v scénickom pásme Sadenie zemiakov. Okrem toho budú môcť všetci ochutnať kapustniaky.

Program:
10.00- 15.00 hod. Prezentácia remeselníkov a predajcov

10.00- 15.00 hod. Kuchyňa starých materí

10.00- 15.00 hod. Sadenie ovocných stromčekov v usadlosti Do Potoka

13.00 hod. Odborná prednáška o poľnohospodárstve v stodole pri Oščadnickom dome

13.45 hod. Obrady a zvyky pri sadení zemiakov v usadlosti Do Potoka

14.30 hod. Folklórne vystúpenie na pódiu pri Krčme z Korne

Tešíme sa na vás v nedeľu 15. mája 2022 na podujatí Jar na dedine!

Mgr. Miroslava Jančulová