Chovatelsky den v skanzene
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s OZ Chováme doma, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami, pozýva v nedeľu  3. júla 2022 do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke na 6. ročník celodenného podujatia Chovateľský deň.

3.7.2022

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia priamo pri objektoch skanzenu naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat. Obohatením podujatia bude aj slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT, ktorú do života uvedie moderátor Farmárskej revue, Ján Škorňa. Publikácia na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Dočítate sa v nej o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdete v nej charakteristiku jednotlivých plemien ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií.  Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na remeselníkov, kuchyňu starých materí, folklórne vystúpenie, detský kvíz na konci, ktorého deti čaká malá odmena.

Pre návštevníkov sme opäť aj tento rok pripravili bohatý program:

• od 10.00 -17. 00 hod. prezentačná výstava národných plemien hospodársky významných zvierat
  • od 11.00 -17.00 hod. Kuchyňa starých materí
  • 11.30 hod. folklórne vystúpenie
  • 12.00 hod. slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT.
  • 13.00 hod. svätá omša
  • 14.00 hod. vystúpenie folklórnej skupiny Bratia Kubalovci z Radôstky

Všetci sú srdečne vítaní!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum