1

Vyšívané kroje plné farieb a dekorácií v ľuďoch už od nepamäti vzbudzujú zvedavosť. Kroje sa na Slovensku nosili do konca 19. storočia. Dnes sa využívajú najmä na kultúrnych podujatia a rôznych príležitostiach. Každý kraj na Slovensku bol typický svojím krojom. Podľa kroja sa v minulosti dalo určiť, kto je z akej obce a, čo je pre túto obec typické či je človek slobodný alebo koľko má rokov.

10.7.2022


Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, na nedeľu 10. júla 2022 pripravilo v Múzeu kysuckej dediny ojedinelé podujatie Deň kroja. Cieľom podujatia je poukázať na tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí miest a obcí, umenia a krásy krojov, ako aj priblížiť slovenské ľudové umenie mladej generácii, aby bola hrdá na predkov a ich kultúrne dedičstvo. Pre milovníkov folklóru sme pripravili bohatý program. Na pódiu pri Krčme z Korne bude počas podujatia výstava goralských krojov pani Danky Barutíkovej- Tropekovej z Oravskej Polhory, ktorá predvedie ukážku ručného vyšívania krojov. Kroje šije už takmer desať rokov a sú známe už takmer po celom svete a dokonca jeden z nich ušila aj pre pani prezidentku. Okrem tejto výstavy si návštevníci môžu pozrieť v Multifunkčnej budove na prvom poschodí výstavu Ihlou maľované, ktorá približuje rôzne druhy výšiviek. Počas celého dňa bude prebiehať aj obľúbená kuchyňa starých materí, a tak si určite návštevníci pochutnajú na jedlách pripravovaných priamo na dobových peciach. Nezabudli sme ani na remeselníkov, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou nedeľných programov a k dobrej nálade bude v areály skanzenu hrať ĽH Podhorská muzika z Oravskej Polhory. Na svoje si prídu aj milovníci vlakov, pretože v ponuke zostávajú jazdy na Historickej lesnej úvraťovej železnici, ktorá bude premávať zo Stanice Skanzen do časti prvej úvrate a späť.
Nakoľko Kysucké múzeum tento rok oslavuje 50. výročie od svojho založenia, pripravili sme pre všetkých návštevníkov, ktorí prídu v kroji vstup zadarmo.

Program :

09.00 - 18.00 hod.  Výstava Ihlou maľované 
10.00 - 16.00 hod. Prezentácia remeselníkov
  Kuchyňa starých materí
12.00 – 16.00 hod. Výstava krojov pani Danky Barutíkovej- Tropekovej
  Ukážky ručného vyšívania goralských krojov
  Vystúpenie ĽH Polhorská muzika z Oravskej Polhory

 

Všetci ste srdečne vítaní!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum 

den kroja plagat