titulka

Keď sa povie Fašiangy, väčšine z nás si pod týmto pojmom predstaví dlhé slávnostné obdobie medzi Vianocami a začiatkom pôstu.

19. 02.2023

Obdobie, ktoré je bohaté na pestrofarebné masky, fašiangové sprievody, plesy, zabíjačky a rôzne špeciality. No pre niekoho môžu byť Fašiangy trojdňovým sviatkom, ktorý sa oslavuje na konci fašiangového obdobia, teda fašiangovú nedeľu, pondelok a utorok. Kysucké múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, preto pripravilo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke na nedeľu 19. februára 2023 tematické podujatie Fašiangy v skanzene.

 

Fašiangy 2022Sprievod masiek zo Stanice do skanzenu FS Bystrica Jančulová 1

Ako uvádza etnograf Kysuckého múzea Mgr. Pavol Markech: „Fašiangové obdobie vrcholí tradičným fašiangovým sprievodom zvieracích masiek i masiek parodujúcich ľudí na rôznych stupňoch spoločenského rebríčka, štedrou hostinou a symbolickým pochovávaním basy. Maškary so sebou nosili ražeň alebo palicu, na ktorú im v navštívených domoch ako odmenu napichovali klobásy, slaninu a iné pochutiny. Je to akýsi „svet naopak“, kedy si maškary v sprievodoch dovoľujú rôzne kúsky vyvolávajúce všeobecnú zábavu a humor aj tam, kde by to ináč nebolo tolerované. Bolo dokonca dovolené porušovať zaužívané spoločenské pravidlá. Nakoniec o charaktere týchto vrcholiacich dní fašiangov spojených s uvoľnenou zábavou, vypovedá aj to, že im ľudia príznačne hovorili napríklad „šaľene“ dni či „ostatky“.

 

Fašiangy 2022 FS Bystrica Jančulová 6


Pre návštevníkov sme pripravili bohatý program, od rána budú skanzenom rozvoniavať zabíjačkové špeciality. Zamestnanci Krčmy z Korne budú pripravovať tradičnú zabíjačkovú kapustnicu, voňavé jelítka, tlačenku v ponuke nebudú chýbať oškvarky či výpečky. Milovníci sladkých dobrôt sa môžu tešiť na šišky, koláče varené víno a medovinu.

 

PA270318

 

Samozrejme sme nezabudli ani na remeselníkov, fašiangový sprievod masiek a folklórne vystúpenie v podaní FS Kýčera z Ochodnice.
Múzeum kysuckej dediny bude v túto nedeľu otvorené od 10.00 do 16.00 hod. a všetci návštevníci, ktorí prídu v maskách a zapoja sa do sprievodu budú mať vstup zadarmo.

 

fasiangy skanzen045

Program:

10.00 – 15.30 hod.  Sprístupnený areál Múzea kysuckej dediny 
  Zabíjačkové špeciality pri Krčme z Korne
  Varené víno, medovina
  Šišky, koláče
 13.00 hod. Fašiangový sprievod od Stanice Skanzen
 14.00 hod.      Folklórne vystúpenie na pódiu pri Krčme z Korne

 

Veríme, že prijmete pozvanie a spoločne s nami oslávite fašiangové „ostatky“.

Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum

Fašiangy plagát