uvodný obrázok sviatky jari

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na nedeľu 02. apríla 2023 v Múzeu kysuckej dediny tematické podujatie Sviatky jari na Kysuciach.  

02.04.2023

Návštevníci Múzea kysuckej dediny sa môžu počas nedele tešiť na ukážku vynášania Moreny. Jej vynesenie malo zabezpečiť definitívny odchod zimy a vítanie jari, vypudenie negatívnych síl z chotára, vrátiť fyzickú silu zeme a dosiahnuť znovu oživenie prírody. Ako uvádza etnológ Kysuckého múzea Mgr. Pavol Markech: „Ľudia v domoch s napätím vyzerali, kedy „moreňárky“ zazrú v oknách chalúp. Ešte predtým sa najedli, aby získali silu pred chorobami, ktoré mali odísť spolu s Morenou (Marmurienou, Smrťou). Najväčším nešťastím bolo, ak by Morenu, ktorú niesli v čele sprievodu otočili čelom k hospodárstvu, to by znamenalo nešťastie a choroby pre celé hospodárstvo i jeho obyvateľov. Preto figurínu niesli pomedzi domy otočenú priamo, smerujúc na koniec dediny, či chotára k potoku.“ Hoci vynášanie Moreny malo na Slovensku rozličné podoby, symbolika bola jasná Morena ako symbol zimy a smrti musela byť skántrená, aby mohla nastúpiť jar a nový život.

MORENA2

Návštevníkom počas podujatia členovia DFS Kelčovan pripomenú aj starý zvyk, ktorý sa robieval na Kvetnú nedeľu, kedy dievčatá rozdávali po dedine bahniatka. Vetvičky  bahniatok nosili ozdobené stuhami, retiazkami a výduvkami vajíčok, zaspievali, zatancovali, a tak privolávali letko. Bodkou za folklórnym vystúpením bude ukážka tradičnej šibačky na Kysuciach. Toto jarné podujatie okrem zvykov a tradícií bude aj prezentáciou rôznych druhov kraslíc, dekoračných predmetov, aranžmánov, korbáčov, medovníčkov s tematikou Veľkej noci a  iných remeselných výrobkov.

IMG 20210324 105318

Múzeum kysuckej dediny bude v túto nedeľu  otvorené od 10.00 do 16.00 hod.

Zároveň upozorňujeme návštevníkov, že Historická lesná úvraťová železnica počas podujatia nepremáva.

Podujatie je spoplatnené podľa aktuálneho cenníka Múzea kysuckej dediny: dospelá osoba 7€, deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP 3,50€ a deti do 6 rokov budú mať vstup zadarmo.

Program:

10.00 – 15.30 hod. Sprístupnený areál Múzea kysuckej dediny
  Remeselníci
 13.30 hod. Jarné zvykoslovie v podaní DFS Kelčovan
  Vynášanie Moreny
  Chodenie po moju
  Šibačky

 

Hoci tieto krásne zvyky často žijú už, len ako súčasť repertoára folklórnych skupín, sú niečím, čo nás spája s našimi predkami. Majú v sebe veľa pozitívnych emócií, z ktorých vás na Kvetnú nedeľu srdečne pozývame načerpať.

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

plagát