2

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo XV. ročník celoslovenskej súťaže v kosení trávy „Na kysuckých lúkach“, ktorá sa bude konať 18. júna 2023 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

18.6.2023

Ručné kosenie je zaujímavým spojením kultúry, tradície a športu. Skúsiť si ho môžu nadšenci pre tradíciu, kultúru, priaznivci folku a etna, ale aj ľudia, ktorí majú záujem vyskúšať niečo nové, prospešné a zaujímavé. Nie je to len obyčajná súťaž, je to zároveň prehliadka krojov z celého Slovenska. Na podujatí sa počas celého dňa o dobrú náladu divákov i súťažiacich postarajú domáci folkloristi z Novej Bystrice. Už tradične sa všetci môžu tešiť na piesne, ktoré sa spievali pri práci okolo sena, známe ako trávnice v podaní ŽSS Dolinka. O mužský variant  koseckých piesní sa postará ĽH Starejší. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky brúsenia, kutia kosy, hrabania a remeselníci.

Štatút súťaže Na kysuckých lúkach: štatút_Na_kysuckých_lúkach.docx

Program:

09.30 - 10.30 hod.     Registrácia súťažiacich
               10.40 hod.    Otvorenie súťaže
               10.45 hod.             Súťaž v kosení v jednotlivých kategóriách
    Ukážky brúsenia, kutia kosy a hrabania
    Folklórne vystúpenie ŽSS Dolinka a ĽH Starejší
               14.30 hod.    Kosecký oldomáš a vyhodnotenie súťaže na pódiu pri Krčme z Korne

Všetci ste srdečne vítaní!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

Vás srdečne pozýva v nedeľu