1

Drevo je najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom, z ktorého sa vyrába mnoho predmetov.

10.9.2023

Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v rámci Týždňa múzeí v prírode pripravilo na nedeľu 10. septembra 2023 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie Deň dreva.
Na návštevníkov čaká zaujímavý program, ktorý ukáže mnohoraké využitie dreva v každodennom živote našich predkov. Každý si bude môcť vyskúšať rôzne techniky spracovania dreva ako napr. lúpanie kôry z dreva či pílenie ručnou pílou. Návštevníci budú mať príležitosť vidieť výrobu šindľa či kresanie drevených trámov. Deti si môžu zasúťažiť v hode klátikom, či vyplniť zaujímavý kvíz o ľudovej architektúre. Počas dňa nebude chýbať ani kultúrny program, v ktorom sa predstaví FS Fazuliari z Považského Chlmca s pásmom, ktoré priblíži prácu žien v lese.

Program:

10.00 – 15.00 hod.

Prezentácia a práce s drevom:

Lúpanie kôry z dreva a pílenie dreva ručnou pílou

Hod klátikom na terč

Kresanie trámov