6

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na nedeľu 5.mája 2024 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke podujatie s názvom Jar na dedine.

05.05.2024

Ľudia na dedine žili stáročia v každodennom rytme, ktorý pod vplyvom zvykov a povier vytvoril charakteristickú ľudovú kultúru. Snáď najcharakteristickejším javom súvisiacim s príchodom jari na dedine boli a aj sú práce na poliach či v záhradách. Na Kysuciach sa zemiaky vysádzali po celom chotári. Role (pôdu pod zemiaky) naši starí otcovia hnojili takmer vždy. Starší spôsob sadenia zemiakov bol motykou do jamiek. Neskôr sa sadilo za pluhom. Tento spôsob sadenia nám priblíži FS Kýčera v scénickom pásme Sadenie zemiakov na políčku v usadlosti Do Poništa. Kultúrny program začne o 13.00 hod.

Tešíme sa na vás v nedeľu 5. mája 2024 na podujatí Jar na dedine!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum