mšla

Mušle neodmysliteľne patria k letu, moru a dovolenke. Zbierame ich na plážach, lovíme pod vodou a za tie najkrajšie sme ochotní zaplatiť nemalé peniaze. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov v priestoroch Kaštieľa Radoľa výstavu Záhadný svet mušlí.

28.5- 5.7.2022


Autorom výstavy je súkromný zberateľ Milan Berešík z Veľkej Lehôtky pri Prievidzi, ktorý sa už viac než štvrťstoročie venuje zberaniu mušlí. Má ich niekoľko tisíc kusov a zhruba tisíc rôznych druhov. V jeho zbierke sú rôzne exponáty, ktoré sú jedinečné či už svojou krásou (ako je ulita rodu Epithonium, ktorú kedysi za 15-tisíc toliarov kúpila aj Mária Terézia pre viedenské múzeu), jedovatosťou (mušľa druhu Conux textile) či úctyhodnými rozmermi. Na výstave budú môcť návštevníci obdivovať ulity a lastúry mäkkýšov tropických morí a oceánov, hlavne Indického oceánu a Tichého oceánu a tiež z oblasti Karibského mora.
Najväčšia mušľa na výstave má až 45 cm a pochádza z Novej Guiney. Ako uviedol zberateľ Milan Berešík „Slúžila ako hudobný nástroj, ale domorodci menšie mušle v minulosti používali aj ako platidlá, vyrábali si z nich náhrdelníky, prívesky či brošne.“ Medzi ďalšie zaujímavosti budú patriť porcelánovce, tritonka indická, páha drsná a lodienka hlbinná.
S takmer nedostupným, na prvý pohľad mĺkvym, nebezpečným i nesmierne krehkým svetom mušlí sa môžu oboznámiť návštevníci v Kaštieli Radoľa od 28. mája do 5. júla 2022.
Všetci ste srdečne vítaní!

Mgr. Miroslava Jančulová

Kysucké múzeum

Záhadný svet mušlí