Projekty FPU

sedacia súprava 8Výskum meštianstva a meštianskeho bývania je jednou z vedeckovýskumných úloh, ktoré sa plnia v Kysuckom múzeu. Zameriava sa na ňu aj akvizičná činnosť, v rámci ktorej sa v posledných rokoch podarilo nadobudnúť hodnotné zbierkové predmety. Tie sa stali súčasťou expozície Meštianske bývanie na Kysuciach, umiestnenej v reprezentačných priestoroch Kaštieľa Radoľa, jedinej stavby svojho druhu v regióne a jednej z najstarších kultúrnych pamiatok v tomto regióne.

MUZEUM 01Kysucké múzeum vyhlasuje dvojetapovú súťaž na novú expozíciu “Dejiny Čadce a okolitých obcí”. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

IMG 20210903 150955Kysucké múzeum má vo svojom fonde zbierku porcelánu, ktorej väčšia časť je vyinštalovaná v Expozícii meštianskeho bývania. V zbierkach sa nachádzajúci porcelán (jedálenské súpravy,  kávové a čajové servisy, solitérne kusy rôznych, najmä českých porcelánok, ale aj nemecký Rosenthal a iné) pochádzal prevažne z prvej polovice 20. storočia, časť bola mladšia.

obrázok expozície

Kysucké múzeum vyhlásilo koncom júna 2021 verejnú architektonicko-výtvarnú súťaž, ktorej predmetom bolo vytvorenie novej stálej expozície „Dejiny Čadce a okolitých obcí“ podľa libreta vypracovaného odbornými pracovníkmi múzea. Účelom súťaže bolo nájsť návrh, ktorý spomedzi predložených návrhov najlepšie riešil požiadavky zadania. Predmetom riešenia bol návrh interiéru a stálej expozície pre Kysucké múzeum vrátane grafického spracovania výstupov pre túto expozíciu, v ktorej boli zakomponované multimediálne zariadenia, SMART riešenia a inovatívne prvky. Súťaž, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, pozná svojho víťaza.

logo FPU modré        ZSK LOGO ZSK COLOR       KM LOGO nápis vedľa čierne web

Zámerom a cieľom projektu bolo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke návštevníkom prezentovať dedičstvo valašskej kolonizácie v podobe ovčiarstva, pastierstva a salašníctva v Kysuckej vrchovine prostredníctvom série troch tematických medzinárodných slovensko-poľsko-českých prezentačných podujatí.

logo fpu02ZSK LOGO ZSK COLORlogo KM

Kysucké múzeum v Čadci zrealizovalo dňa 30. augusta v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke jedinečný program s názvom Drotári, drotári, v tom našom chotári, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

logo FPU   ZSK LOGO ZSK COLOR  logo KM pre web

 

Akvizičná činnosť predstavuje prirodzenú súčasť aktivít každého múzea. V priebehu roka 2019 sa Kysuckému múzeu v Čadci podarilo získať do svojho zbierkového fondu pozoruhodnú zbierku 161 hasičských predmetov. Získané predmety mapujú fenomén vývoja požiarnictva na Kysuciach ako i v ďalších častiach krajiny počas rôznych historických období. Táto rozsiahla akvizícia bola výsledkom dlhodobej snahy Kysuckého múzea rozšíriť dovtedy málo početný zbierkový fond požiarnictva.

logo FPU   ŽSK logo pre web   logo KM pre web

K úspešným akvizíciám z minulého roku 2019, ktoré návštevníci v súčasnosti môžu obdivovať na výstave Keď sme boli deti, patrí akvizícia dobových hračiek od prvej polovice 20. storočia po sedemdesiate – osemdesiate roky v hodnote 2635 eur.

logo FPU         ŽSK logo pre weblogo KM pre web

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, bolo v minulom roku 2019 veľmi úspešné v akvizičnej činnosti aj vďaka projektom z Fondu na podporu umenia. Vďaka financiám z FPU pribudli do múzea nové zaujímavé predmety zo života židovskej komunity – judaiká – v celkovej hodnote 5985 eur.
Fond judaík sa v múzeu začal budovať v roku 2007 a hoci nie je rozsiahly – obsahuje 48 predmetov z náboženského i osobného života židovského obyvateľstva – má obrovskú kultúrnohistorickú a umeleckú hodnotu.