logo fpu02  ZSK LOGO ZSK COLOR    logo km horizontal

Kysucké múzeum v Čadci iniciovalo usporiadanie prvého ročníka konferencie Únie múzeí v prírode – odbornej komisie Zväzu múzeí na Slovensku. Cieľom tohto stretnutia, ktoré sa malo prvý raz uskutočniť v jedinečnom prostredí našej vysunutej národopisnej expozície v prírode – v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici-Vychylovke, bola odborná diskusia členov Únie múzeí v prírode o stave a budúcnosti slovenských skanzenov.

Vzhľadom na dôležitosť takejto spolupráce a odbornej diskusie podalo Kysucké múzeum cez dotačný program Fond na podporu umenia projekt, ktorý sa stretol u hodnotiteľov s úspechom. Vďaka podpore z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia sa v máji 2019 podarilo v priestoroch multifunkčného objektu v Skanzene Vychylovka usporiadať dvojdňovú konferenciu, ktorej sa zúčastnili poprední múzejníci, riaditelia a vedúci slovenských múzeí v prírode, ako aj akademickí pracovníci. Záštitu nad týmto priekopníckym podujatím prevzala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja, Ing. Erika Jurinová.

Keďže zámerom konferujúcich bolo aj širšej verejnosti priblížiť problematiku budovania skanzenov, náročnosť ich údržby a prevádzky, ale zároveň aj naznačiť možné budúce smerovanie múzeí v prírode, Kysucké múzeum koncom roku 2019 vydalo prostredníctvom dotácie z FPU recenzovaný zborník s názvom Múzeá v prírode – koncepcie, realita a vízie, ktorý bude slúžiť pre múzejníkov, etnológov, historikov, študentov humanitných vied, ako aj pre návštevníkov skanzenov či pre zriaďovateľov, aby si uvedomili hlboký význam, poslanie a problémy slovenských múzeí v prírode.

Veríme, že na úspešný projekt nadviažu ostatní kolegovia a najbližšie sa otázka skanzenov bude prediskutovávať v Múzeu ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch, nakoľko Šarišské múzeu v Bardejove podalo cez FPU projekt druhého ročníka konferencie Únie múzeí v prírode.