Krupec

DSC03715Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vydalo vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia koncom roka 2021 monografiu historika Daniela Husárika s názvom Krupec.

Táto odborná publikácia na 204 stranách prináša úplne nové poznatky o živote a diele nielen hlavného predstaviteľa, národovca a bankára Rudolfa Krupca, ale prináša celý rad nových informácií o celom rode Krupcovcov. Hlavný protagonista knihy Rudolf Krupec bol zakladateľom moderného slovenského bankovníctva a vedúcou osobnosťou hospodárskeho života na území Slovenska na prelome 19. a 20. storočia. Bol mecénom kultúry, umenia a spoluorganizátorom národopisnej výstavy, čím boli položené základy slovenského múzejníctva. Vďaka hlbokému archívnemu výskumu autora sa začítate do doby Rudolfa Krupca, ktorý vynikal aj ako filantrop, realista, stavebný inžinier, cestovateľ či vášnivý poľovník. Výnimočnosť publikácie dotvárajú vzácne rodinné fotografie a portréty, ktoré neboli zatiaľ nikdy publikované, ako aj genealogická tabuľa, zachytávajúca rod Krupcovcov.

Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.